۱۰ راز موفقیت راجر فدرر

تمامی آمارها در زمینه ورزش تنیس حاکی از آن است که راجر فدرر سوئیسی، برترین بازیکن تاریخ در این رشته پرطرفدار است. برای مثال وی رکوردار بیشترین زمان قرار گرفتن در رتبه یک برترین تنیسورهای جهان و همچنین بیشترین برنده مسابقات گرند اسلم(مهم ترین مسابقه تنیس سال)، تنها بخشی از افتخارات دست نیافتنی وی محسوب می شود.

وی از همان سنین کودکی (شش سالگی) علاقه و استعداد خود را در رشته تنیس به اثبات رساند و همین امر باعث شد تا پدرش او را در هشت سالگی در کلاس های آموزش تنیس ثبت نام کند. اگرچه پیشرفت در این رشته چندین سال وقت را نیاز دارد، با این حال وی در همان سال-های نخست شروع این ورزش موفق شد تا نگاه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کند.

وی در سن ۱۰ سالگی برای نخستین بار به عنوان آینده دارترین بازیکن تنیس معرفی شد و همین امر مسیر را برای پیشرفت وی هموارتر کرد. با این حال مسیر موفقیت وی و حضور در عرصه مسابقات حرفه ای با مشکلات بسیاری همراه بود.

وی در ۱۶ سالگی تحت مصدومیت های متعددی قرار گرفت و حتی ممکن بود مجبور به کناره گیری از این رشته شود. با این حال در نهایت وی با مداوای مناسب و تاخیر دو ساله، در سن ۱۸ سالگی نخستین حضور خود را در مسابقات حرفه ای تجربه کرد و همان سال عنوان قهرمانی مسابقات داخلی کشور سوئیس را به دست آورد. معرفی وی به عنوان برترین بازیکن سال کشور، توجهات جهانی را نسبت به این ورزشکار جوان به همراه داشت.

وی پس از کسب این عنوان به مسابقات جهانی معرفی شد و همین امر قهرمانی های متعددی را تا به امروز برای وی به همراه داشته است. با توجه به این امر که وی در یک خانواده غیرورزشی متولد شده است، داستان موفقیت وی می تواند الهام بخش هر فردی باشد. در همین راستا و در ادامه به بررسی هفت قانون و راز موفقیت وی از زبان خود او، خواهیم پرداخت.

10 راز موفقیت راجر فدرر

بپذیرید که باید سخت کار و تلاش کنید.

بعد از بازی های ویمبلدون۲۰۱۶، فدرر اعلام کرد که تا پایان سال دیگر در هیچ رقابتی شرکت نخواهد کرد و تصیم گرفت تا بهبودی جراحت زانویش استراحت کند.

در سال  ۲۰۱۷به طرز تماشایی به عرصه رقابت ها بازگشت. او سال خود را با مسابقات تنیس آزاد استرالیا آغاز کرد و در فینال این رقابت ها حریف قدر و اصلی خود، رافائل نادال را در پنج ست هیجان انگیز شکست داد.

در طول تورنمنت، خبرنگاران از فدرر پرسیدند با توجه به جراحت اخیر، بالا رفتن سنش و عدم حضور در چندین رقابت چطور توانسته در این مسابقات بهتر از قبل ظاهر شود. جوابش بسیار ساده بود:

” با تیمم بسیار سخت کار می‌کردم و تلاش می‌کردم که سخت ترین کارها را انجام دهم.”

خبرنگاران انتظار چنین پاسخ ساده ای را نداشتند و در پی یافتن راز واقعی بودند که تنها پاسخی که دریافت کردند این بود که”تیمم به سختی برایم تلاش می‌کردند و توانستیم به سادگی انجامش دهیم. هیچ راهی جز سخت تلاش کردن وجود نداشت و ما آن را پذیرفتیم.”

یک دلیل پنهان برای این که راجر فدرر مرد شماره یک باشد وجود دارد (این قضیه من را یاد راز ایلان ماسک می‌اندازد: در هر ساعت از بیداری، سخت کار کنید.) کار سختی که به طور مداوم انجام می شود پایه و اساس موفقیت در هر حرفه است.

برای اینکه از بقیه یک گام جلوتر باشید باید سخت کار کنید و باهوش تر و سریع تر از دیگران باشید.

 

فکر کنید و برای بلند مدت برنامه ریزی کنید.

در طول دوران ورزش حرفه ایش، فدرر همیشه در برنامه هایش بسیار سنجیده و دقیق عمل کرده. در ترنمنت های سال ۲۰۱۷  او فقط در ۱۲رقابت شرکت کرده (و نادال ۱۸مسابقه داده) و در یکسری از رقابت ها شرکت نکرده و به جای آن تمام تلاش خود را برای شرکت در تور جهانی ATP گذاشته که چندین سال است در آن شرکت می‌کند. او سال خود را با ۷ عنوان پیروزی (که ۲تای آن پیروزی در مسابقات گرند اسلم بوده) و فقط ۵ شکست به پایان رسانده.

به سرعت روی اولویت ها متمرکز شوید و به هر موقعیت و فرصتی که خارج از اهداف بلند مدت شماست نه بگویید. شما با اهداف بلند مدت تان به موفقیت می‌رسید نه با سرعت و عجله در کارها. “شما باید برنامه بلند مدتی را که برای خود چیده اید باور کنید اما به اهداف کوتاه مدت هم نیاز دارید تا با انگیزه بمانید.”

تفکر روی اولویت های سخت و دشواری که فدر در برنامه های بلند مدتش قرار داده بود باعث شد که او در اکثر مسابقات گرند اسلم پیروز میدان باشد و بتواند مسابقات زیادی را پیش روی خود قرار دهد.

 

مدام در پی تکامل و پیشرفت باشید.

تقریبا  ۵ سال فاصله بین مسابقه ویمبلدون ۲۰۱۲ و مسابقات آزاد استرالیا ۲۰۱۷وجود داشت. در این سال ها، او در رتبه بندی ها بعد از نواک جوکوویچ قرار داشت و ۳ فینال را در این مدت از دست داد.

تا سال ۲۰۱۲، او در ۱۷ رقابت بزرگ موفق به کسب مقام اول شده بود و در تمام مدت بهترین تنیسور جهان بود اما اگر تصمیم می‌گرفت که خود را بازنشسته کند هیچ کس حق سرزنشش را نداشت. او همیشه، سرش را پایین می‌انداخت و مدام با بهبود و پیشرفت در بازی هایش ضربه محکمی به مخالفانش می‌زد.

در سال ۲۰۱۷یک ورژن کاملا متفاوت نسبت به سال ۲۰۱۲ از فدرر به عرصه رقابت ها برگشت. با بازگشتش به میادین مسابقه نشان داد که قدرت تهاجمی خود را بالا برده. او به جای استفاد از ضربه اسلایس که امضای او در بازی هایش بود، بازی را با ضربه بک هند یک دستی آغاز می‌کرد. فدرر با افزایش غریزه جنگجویی خود، سریع تر و زیرک تر شده بود.

“چیزی که در این سال ها فکر می‌کردم قادر به انجامش هستم بازی کردن در تمام شرایط بوده است، هم با وجود درد و هم با مشکلات پیش رو ”

با توجه به سنش، فدرر نوع فعالیت ها و ذهنیتش را برای حفظ آمادگی بدن خود تنظیم کرده است:

” وقتی که پا به سن می‌گذارید و بزرگ تر می‌شوید، نسبت به انجام فعالیت ها محتاط تر می‌شود تا به بدن خود آسیبی نرسانید. اساسا به درخواست شما من فقط نیمی از روز را تمرین می‌کنم، چون برای من هیچ منفعتی ندارد که همه روز فعالیت کنم، زیرا می‌دانم که در نهایت به خاسته ام می‌رسم و اگر به آن نیاز پیدا کنم حتما آن را خواهم داشت.”

10 راز موفقیت راجر فدرر

مهارت هایی را ارتقاء دهید که باعث افزایش استعدادهایتان می‌شود.

یکی دیگر از رازهای کارآمد و مفید در حرفه ی راجر فدرر، توانایی او برای ارتقاء مهارت هایی ست که باعث افزایش استعدادهایش به عنوان بازیکن تنیس می‌شود.

او خود را یک آموزنده باهوش و سریع می‌داند، که می‌تواند مهارت های خود را خیلی زود ارتقاء و پرورش دهد:” یکی از بزرگترین نقات قوت که فکر می‌کنم در شخصیت من وجود دارد این است که می‌توانم به سرعت یاد بگیرم. اصلا لازم نیست که یک موضوع را ۱۰تا۵۰ بار به من بگویید تا متوجه آن شوم، کافی است که فقط دو یا سه مرتبه آن را به من گوش زد کنید.”

از جوانی، فدرر و پیر پاگانینی- مربی بدنسازی فدرر که نزدیک به دو دهه است که او را همراهی می‌کند-سخت تلاش کردند تا فدرر را به سرعتی که در حاضر دارد برسانند که این امر یک مهارت بسیار مهم در بازی تنیس به شمار می‌آید. به گفته پاگانینی: در زمین بازی ۹۰% سرعت، در اولین سه گام مفید است و سپس شما با توپ تنیس بازی می‌کنید.”

“شما باید بسیاری از کارها را قربانی هدفتان کنید و گاها برای جوایز کوچک هم تلاش کنید اما باید بدانید که تلاش در جهت و راستای درست جوایز و افتخارات به سمت شما خواهد آورد.”

مهارت هایی را که برای بهتر شدن در کارهایتان به آن نیاز دارید، شناسایی کنید و مدام در پی یاد گیری و پرورش آن مهارت ها باشید.

 

استراحت کلیدی ترین فاکتور برای کارآمدتر شدن است.
فدرر معمولا در تورهای رقابتی همسر و چهار فرزند خود را به همراه می‌برد. او سعی می‌کند که تعطیلاتش را بعد از مسابقات اسلم و دیگر تورنمنت ها از دست ندهد و به استراحت بپردازد. او معمولا هر شب ۱۱تا ۱۲ساعت می‌خوابد.

ریکاوری یکی از فاکتورهای طول عمر برای ورزش حرفه ای است و فدرر این را به خوبی می‌داند:” اگر در پی رسیدن به یک هدف بزرگ هستید، گاهی اوقات باید صبرکنید تا قدرتمند شوید. من همیشه این کار را در راستای ورزش حرفه ایم انجام می‌دهم.” استراحت و ریکاوری یک فاکتور کلیدی برای حرفه ما است. اگر بعد از اتمام یک رقابت بزرگ به سرعت وارد پروژه جدید رقابتی شوید مطمئنا با شکست مواجه خواهید شد.

گاهی اوقات بهترین رویکرد این است که یک گام به عقب بردارید و آموخته های خود را بسنجید، تامل کنید و بهبود پیدا کنید.

و مثل فدرر، بعد از اینکه به نتیجه دلخواهتان رسیدید بهتر است به خودتان استراحت دهید و خود را بازیابی کنید و برای پروژه جدید آماده شوید.

ترکیب منحصر به فرد استعداد، کارایی و اخلاق کاری فدرر را تبدیل به یکی از موفق ترین ورزشکاران جهان کرده است.

ومن معتقدم که در سال های پیش رو تاریخ از به نقل از او می‌نویسد.

” وقتی شما در کاری خوب و حرفه ای باشید، همه چیز را برای خود ساخته اید.”

10 راز موفقیت راجر فدرر

از شکست واهمه ای نداشته باشید
استرس بیش از حد به طور جدی عملکرد شما را با مشکل مواجه خواهد ساخت. درواقع شما برای قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت و کسب موفقیت های مورد نظر خود لازم است تا از ذهنی آرام برخوردار باشید. همچنین فراموش نکنید که هیچ فردی همواره پیروز نخواهد بود.

به همین خاطر لازم است تا نگرش خود را نسبت به این مقوله تغییر داده و تنها به اقدامات بعدی خود توجه داشته باشید. برای مثال در سال ۲۰۱۱ فدرر در نیمه نهایی مسابقه تنیس آزاد استرالیا از نواک جوکوویچ شکست خورد. اگرچه رسانه ها این شکست را پایان دوران درخشان وی تلقی کردند، با این حال این گفته ها و فشار رسانه ای تاثیری در وی نداشت و در سال بعد موفق شد تا همه چیز را جبران کند. به همین خاطر نیز وی عقیده دارد که شکست در هیچ مرحله ای از زندگی به معنای پایان کار نخواهد بود.

 

خود را با شرایط و موقعیت های مختلف وفق دهید

زمین های تنیس در هر ورزشگاه و هر مسابقه تفاوت هایی را با یکدیگر دارد. این امر در حالی است که در اکثر رشته های ورزشی کیفیت زمین ثابت است. برای مثال در رشته فوتبال همواره زمین ها پوشیده از چمن و با استاندارد مشخصی هستند.

با این حال در رشته تنیس زمین ها چهارنوع(چمن، خاک رس، فرش و کفپوش) هستند. درواقع وی با زمین های پوشیده از خاک رس مشکلات زیادی را داشته است و همین امر باعث شد تا برای چندین سال رقیب دیرینه وی(رافائل نادال) در این زمین ها موفق به پیروزی شود. با این حال وی پس از تلاش های مکرر در نهایت موفق شد تا به راز پیروزی در این زمین نیز دست پیدا کرده و به روند قهرمانی های خود بازگردد. به همین خاطر نیز وی عقیده دارد که شرایط نباید به بهانه شما برای قبول شکست تبدیل شود و با تلاش بیشتر و افزایش مهارت ها می توانید تغییردهنده اوضاع باشید.

 

فراموش نکنید که بهترین دفاع حمله است

از جمله ویژگی های بازی راجر فدرر که باعث خستگی حریفان وی می شود، حملات سهمگین و مداوم وی در طول بازی است. درواقع بسیاری از ورزشکاران در طول بازی تاکتیک های مختلفی از جمله تاکتیک های تدافعی و محتاطانه را مورد استفاده قرار می-دهند تا بازی را تحت کنترل نگه داشته و قوای جسمی خود را حفظ کنند.

با این حال راجر فدرر در این زمینه کاملا متفاوت عمل کرده و وی همواره ضرباتی قدرتمند و شیوه بازی رو به جلویی را ارائه می دهد. همین امر نیز باعث می شود تا حرفان محکوم به ضربات دفاعی باشند. در نهایت برتری بدنی وی که ناشی از تمرینات فشرده است، باعث می شود تا در صورت طولانی شدن مدت بازی وی بتواند سبک بازی خود که فشار زیادی را روی حریف به همراه دارد، حفظ کند. به همین خاطر نیز شما باید برای تحت فشار قرار دادن رقبای خود، حتی در بهترین شرایط نیز به دنبال ضربه زدن و گیج کردن آنها باشید. بدون شک این امر که بتوانید سبک بازی خود را در زمین دیکته کنید، اختیار عمل را از رقبای شما خواهد گرفت.

10 راز موفقیت راجر فدرر

هیچ چیز را بیش از حد جدی تلقی نکنید

اگرچه بسیاری از ورزشکاران در صورت شکست خصوصا در مسابقه فینال تا چند وقت دچار افسردگی و ناامیدی هستند، با این حال این امر برای راجر فدرر کاملا متفاوت است. در این رابطه دوستان نزدیک وی عنوان کرده اند که وی فردای هر شکست خود به مسافرت و گشت وگذار با دوستان خود می پردازد. وی در این رابطه عقیده دارد که هیچ چیز در دنیا بیش از حد جدی نیست که بخواهید حال خود را به خاطر آن خراب کنید.

همچنین وی عقیده دارد که او در طول هر مسابقه مشغول انجام ورزشی است که به آن علاقه دارد و به همین خاطر در صورتی که نتواند عنوان قهرمانی را نیز به دست آورد، احساس ناامیدی و ناراحتی نخواهد کرد. در این رابطه وی توصیه می کند که بیش از حد نتیجه گرا نباشید و سعی کنید تا در مسیری گام بردارید که نسبت به آن علاقه زیادی را دارید.

 

روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

هر فردی از برخی استعدادها برخوردار است که جزو مزیت های آنها تلقی می شود. با این حال هرگز نباید استعدادهای خود را به حال خود رها سازید. درواقع این استعدادها نیاز به تلاش و تمرین دارند تا به مهارتی درست و کامل تبدیل شوند. برای این امر وجود برنامه ریزی کاملا ضروری به نظر می رسد. راجر فدرر همواره پس از باخت های خود در کنفرانس خبری اعلام کرده است که تنها برنامه ریزی وی با مشکل مواجه بوده و برای سال بعد تلاش می کند تا برنامه ای متفاوت را برای آماده سازی خود، طرح ریزی کند. در نهایت این امر که روی نقاط قوت خود متمرکز باشید باعث خواهد شد تا در مسیری گام بردارید که از پیش زمینه های لازم آن برخوردار هستید و این امر شانس موفقیت شما را افزایش خواهد داد.

این مطلب را از دست ندهید: ۱۰ راز موفقیت مارک زاکربرگ

بیشتر بدانید: ۱۰ راز موفقیت جف بزوس

حتما ببینید : ۱۰ راز موفقیت بیل گیتس

منبع سایت امکان فرصت نت

نظرات بسته شده است.