۱۰ راز موفقیت بیل گیتس

بیل گیتس زاده ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ سیاتل، واشنگتن، کارآفرین، بازرگان، سرمایه دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است؛ که در سال ۱۹۷۵ با مشارکت پل آلن شرکت ماکروسافت را تأسیس نمود. وی تا مارس ۲۰۱۷ با دارایی خالص ۸۶ میلیارد دلار، به‌عنوانثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شد، ولی در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۸، جف بیزوس مدیرعامل و مؤسس شرکت آمازون با ۱۱۲ میلیارد دلار دارایی ثبت‌شده، از وی پیشی گرفت و به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد. گیتس از ابتدای تأسیس ماکروسافت تا سال ۲۰۰۰ برای مدت ۲۵ سال، به‌عنوان مدیرعامل ماکروسافت فعالیت کرد، همچنین تا سال ۲۰۱۴ در مجموع ۳۹ سال،ریاست هیئت مدیره ماکروسافت را برعهده داشت. وی کماکان با در اختیار داشتن ۱٫۳٪ درصد از سهام این شرکت، سهام‌دار عمده مایکروسافت است.

در ادامه نگاهی به راز های موفقیت بیل گیتس برای تبدیل شدن به یکی از ثروتمندترین افراد جهان، خواهیم داشت:

۱-به کتاب خواندن اعتیاد پیدا کنید

بیل گیتس به شدت اهل کتاب خواندن است. او بخش بزرگی از وبلاگ خود را به آنچه که در حال خواندن است اختصاص داده است .بیل به همه افراد توصیه می کند که زیاد مطالعه کنند و خود را با موضاعات مختلف آشنا کنند. کتاب ها یکی از بهترین منابع برای پرورش ذهن می باشند.

۲-کمک به دیگران را فراموش نکنید

یکی از راز های موفقیت بیل گیتس کمک کردن به مردم است. بیل گیتس، یکی از رهبران تاثیرگذار و قدرتمند در جهان شناخته شده است؛ زیرا به مردم کمک می کند که زندگی بهتری داشته باشند. گیتس وقت خود را به برای کمک در سراسر جهان اختصاص داده است؛ به خصوص دسترسی به تکنولوژی مقرون به صرفه که به آن علاقه مند است.

۳-از مشتریان ناراضی درس بگیرید
بهترین راهنمای کسب و کار مشتریان ناراضی هستند. آن ها به دقت مشکلات و نواقص کار شما را بیان می کنند. یکی از موضوعاتی که باعث پیشرفت ماکروسافت شد؛ رسیدگی به بازخورد مشتریان است.ماکروسافت همچنان به بازخورد مشتریان پاسخ می دهد و محصولاتش را ارتقاء می بخشد. این دیدگاه با بیل گیتس آغاز شد:” مشتریان ناراضی، بزرگترین منبع یادگیری شما هستند.”
قدر مشتریان ناراضی خود را باید بدانید!

۱۰ راز موفقیت بیل گیتس

۴-دیدگاهتان را با تیم خود به اشتراک بگذارید

باید بدانید داشتن تیم و کار گروهی از مهمترین عوامل موفقیت در کسب و کار های موفق است. یکی از راز های موفقیت بیل گیتس همکاری و تعامل با هم تیمی هایش می باشد. او متوجه اهمیت اینترنت و انقلاب آن شده بود و می دانست که باید برای پیشرفت ماکروسافت از اینترنت استفاده کند. به همین دلیل نامه ای را به هم تیمی هایش نوشت:
“اینترنت یک موج جذر و مددار است. اینترنت یک فرصت باورنکردنی و همچنین یک چالش باورنکردنی است. من به دنبال اطلاعات شما هستم تا در مورد این که چگونه می توانیم استراتژی خود را برای ادامه موفقیت های باورنکردنی خود، بهبود ببخشیم.”
نتیجه این موضوع این شد که ویندوز ۹۵ با اینترنت اکسپلورر عرضه شود.

۵-ایده های خود را به اجرا درآورید
از اینکه دیگران متوجه ایده های تحول آفرین شما نمی شوند، دلسرد نشوید. ایده خود را توسعه دهید و به مرحله اجرا درآورید. در اوایل دهه ۸۰ بیل گیتس و استیو بالمر به دور و اطراف سفر میکردند تا سمینارهایی را در مورد این که چگونه رابط های گرافیکی، سیستمعامل های آینده خواهند بود، برگزار کنند؛ اما هیچکس آ نها را باور نمی کرد. بیل و دوستش در این زمان می توانستند خیلی راحت ناامید شوند و از ادامه کار دست بکشند؛ اما بیل گیتس و دوستش دلسرد نشدند و به کار خود ادامه دادند. مایکرو سافت توانست ویندوز۱٫۰ را در سال ۱۹۸۵،درست یک سال پس از موفقیت مک ارائه دهد.اگر شما نیز یک ایده انقلابی دارید،نگران نباشید که توسط افراد دیگر درک نمیشوید و توسعه آنرا همین حالا آغاز کنید.

۶-به کیفیت اهمیت بدهید و محصولات خودتان را ارزیابی کنید

با رشد ماکروسافت نیاز بیل گیتس به برنامه نویس بیشتر شد؛ به همین علت تعدادی برنامه نویس استخدام کرد. با اینکه بیل مدیر عامل شرکت بود اما تمامی کد ها را چک می کرد. این کار او باعث افزایش کیفیت نرم افزار های عرضه شده شد. بنابراین یکی دیگر از رازهای موفقیت بیل گیتس به عقیده خودش این است که تمام مدیران باید کار و خدمات یا محصولات خود را از نظر کیفیت کنترل کنند.

۱۰ راز موفقیت بیل گیتس


۷-به زمان اهمیت بدهید

بیل گیتس میگوید” مهم نیست که چقدر پول دارید، نمی توانید با پولتان زمان بخرید.” همه افراد زمان یکسانی در اختیار دارند؛ اما طرز استفاده از زمان در هر شخص با فرد دیگر متفاوت است. اگر بیل گیتس اعتقاد داشته باشد که نیازی به حضور در یک جلسه نیست؛ در آن جلسه حضور پیدا نخواهد کرد. او وقت خود را صرف کارهای مهم و سازنده می کند. یکی از کارهایی که موجب موفقیت بیل گیتس شده این است که در طول روز به معاشرت با افراد صمیمی و ایجاد ارتباطات موثر با افراد می پردازد.

۸-از موفقیت خود مغرور نشوید

مهمترین عامل موفقیت و مهمترین عاملی که باعث می شود رشدی در کار نباشد همین مسأله غرور و تکبر می باشد.این مورد معمولا با به دست آوردن ثروت یا با رسیدن به موقعیتی در فرد ایجاد می شود. بیل گیتس بر این اعتقاد است که موفقیت یک معلم پست و بدجنس است که این ذهنیت را در افراد باهوش ایجاد می کند که آنها شکست ناپذیر هستند! بیل گیتس به تمام افرادی که می خواهند به موفقیت برسند توصیه می کند که موفقیت های خود را به خاطر بسپارند؛ اما از آن رد شوند تا اسیر یک موفقیت نشوند. با این کار دیگر موفقیت های کوچک، مانع از رسیدن به موفقیت های بزرگ نخواهند شد.

۹-به فکر آینده باشید
یکی از خصوصیات ارزشمند در موفقیت بیل گیتس این بود که همواره به آینده نگاه می کرد. او همیشه تلاش می کرد تا چشم اندازش نسبت به آینده را بهتر و بهتر کند. می دانید مایکروسافت چرا توانست از رقبایش جلو بزند؟ زیرا همیشه مایکروسافت یک قدم از رقبای خود جلوتر بود. مایکروسافت می خواست به چیزهای بزرگتر برسد و در واقعیت توانست به تمام اهداف خود دست پیدا کند. سال ۲۰۰۸ که او از مایکرو سافت بازنشسته شد،همچنان به آینده فکر میکرد. او تمام تمرکزش را روی تلاش های انسان دوستانه گذاشته است و در حال حاضر بنیاد بیل و ملیندا گیتس، تاثیر مثبت و عظیمی را در جهان گذاشته است.

۱۰-اهداف بزرگ و بلند داشته باشید

موفقیت شرکت بزرگ مایکروسافت، مدیون یک دروغ بود؛ آن هم دروغی که بیل گیتس آن را ساخت! در سال ۱۹۷۵ بود که بیل گیتس با شرکت کامپیوتری MITS تماس گرفت و درخواست کرد که با مدیر آن شرکت صحبت کند. بیل گیتس ادعا کرد که به تازگی برای ریزکامپیوترها یک مفسر بیسیک نوشته است. وظیفه مفسر، ترجمه زبان کامپیوتری به زبان قابل فهم انسان ها است. آنها علاقمند شدند که این نرم افزار را ببینند،در صورتی که آنها هنوز در حال ساختن بودند. این موضوع باعث شد که گیتس و آلن نرم افزار را به سرعت توسعه بدهند به طوری که بتوانند ظرف چند هفته آن را ارائه دهند. به این ترتیب مایکروسافت تنها یک ماه بعد تاسیس شد و باعث شد که بیل گیتس حتی بیشتر از توانش،کار عرضه کند این اولین درس از این دو فرد موفق است.

 

این مطلب را از دست ندهید: بررسی مدل کسب و کار دیجی‌کالا
منبع ویکیپدیا سایت نمناک راز درون

نظرات بسته شده است.