۱۰ راز موفقیت ایلان ماسک

ایلان ماسک آینده گرا ترین فرد روی کره زمین است. او یک کارآفرین آمریکایی مبتکر و سرمایه گذار است و بیشتر به خاطر نقشش به عنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت تسلا موتورز(سازنده ماشین های الکترونیکی) و به عنوان یکی از بنیانگذاران سیستم انتقال پول آنلاین یعنی پی پال و برنامه فضایی تجاری اسپیس ایکس، معروف است.

آقای رندی اولتینگر می گوید: ایلان ماسک ترکیبی از یک مخترع و سازنده است؛ همچون ترکیب بنجامین فرانکلین و استیو جابز، آن هم از نوع قدرتمندش

حالا ببینیم از نظر ایلان ماسک رمز موفقیت کارآفرینان در چیست

۱٫ ایده ها تنها به اندازه اجرایشان خوب هستند

ایده هایی که خوب اجرا نشوند در حد ایده باقی می مانند.  ایده هایی که بسیار خوب اجرا شوند می‌توانند به یک کسب و کار خوب و فوق العاده تبدیل گردند. رهبران امروزی باید هم ابتکار عمل داشته باشند و هم خوب اجرا کنند و هم خوب عمل کنند؛ باید محدودیت هایشان را بشناسند. در حال حاضر هایپر لوپ فقط یک ایده است  و با توجه به اولویت های دیگر آقای ماسک اجرای آن به دیگران واگذار خواهد شد.

۱۰ راز موفقیت ایلان ماسک

۲٫ داشتن چشم اندازی قدرتمند

تاثیر گذار ترین رهبران چشم‌انداز قدرتمندی دارند که آن را به اشتراک می گذارند و راهی برای رسیدن به آن طرح می کنند. افراد عادی دیدگاه تکاملی دارند؛ در حالیکه بزرگترین و تاثیرگذارترین رهبران همچون ایلان ماسک دیدگاه های انقلابی و متحول کننده دارند واکنش ایلان ماسک به مشکل ترافیک، یک خط راه آهن پرسرعت باعنوان هایپرلوپ است که مسافران را ظرف ۳۰ دقیقه از لس آنجلس به سان فرانسیسکو انتقال می دهد؛ ۸۰۰ مایل در ساعت.  اجرای طرح او ۸ ساعت به طول خواهد انجامید و حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه دارد.

۳٫ ابتکاری که جهان را تغییر دهد می تواند از هر جایی باشد

ایده هایپرلوپ ایلان ماسک محصول داشتن دو شرکت با یک چشم‌انداز است؛ نه فقط برای تولید ماشین و سفینه فضایی بلکه برای تغییر نوع نگاه ما به حمل و نقل. ماسک این ایده را به عنوان یک ایده منبع باز به عموم ارائه کرده است. این کار وی به معنای این حقیقت است که به دنبال راه هایی هستند تا گروه های بزرگتر را درگیر مسئله کنند و برای حل مشکل طلب کمک نمایند.

۴٫ محصولات بزرگ بسازید

آقای ماسک بعد از فروش سهامش هم بنیانگذار و هم عضو مهمی در توسعه پی‌پال شد. بدیهی است با ۱۷۳ میلیون کاربر فعال برای یک کسب و کار آنلاین یک ضرورت محسوب می‌شود این کار یک سویه اقدامات مخاطره‌آمیز ماسک است. از دیگر اقدامات او می‌توان به تسلا موتورز، اسپیس ایکس و سولار سیتی اشاره کرد. ماسک مسئول طراحی خودروی برقی اسپرت تسلا رودستر بود که برنده جایزه و به ۳۱ کشور فروخته شد.  این محصول درست بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ ساخته شد. تسلا موتورز بخشی از آینده خودرو در جهانی با  تغییرات آب و هوایی است.

۵٫ با صداقت کار کنید

ماسک برای شروع تسلا از دولت وام گرفت. اخیرا بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از وام حمایتی وام دهندگان را پرداخت کرده است.رهبران می تواند در سایه حمایتی دیگران پول سازی کنند.

۶. اعتماد به نفس داشته باشید

رهبران بزرگ اعتماد به نفس و خود باوری دارند. اگر به نوشته ها و مطالب مربوط به موفقیت و کارآفرینی توجه کنید؛ اولین چیزی که متوجه می شوید این است که اکثر انسان های موفق به قدرت پول افراد دیگر در تامین بخش مالی پروژه باور دارند؛ بدین ترتیب اگر با شکست مواجه شوند ثروت شخصی خود را از دست نمی دهند ولی ایلان ماسک چنان اعتماد به نفسی به خود و قابلیت هایش دارد که از پولهای شخصی خودش برای تامین بخش مالی پروژه استفاده می کند.

10 راز موفقیت ایلان ماسک

۷٫ بدانید چگونه باید استقامت کنید

ایلان ماسک و دیگر رهبران بزرگ می‌دانند که شکست نوعی بازخورد است.  ماسک باور دارد که می تواند هزینه سفرهای فضایی را کاهش دهد و آن را به واقعیت برساند. در جریان کار او، با تاخیر در طراحی آزمایش مواجه شد؛ که وی را چند سالی از زمان بندی اش عقب انداخت. زمانبندی اولیه او با شکست مواجه شده چون موتور ماشین آتش گرفت. دومین آزمایش آنچنان که او انتظار داشت پیش نرفت اما پروژه خود را ترک نکردند. در عوض از شکست هایش درس گرفت و اصلاحات را انجام داد تا اینکه راکت فالکون وی اولین موفقیتش را در سال ۲۰۱۰ تجربه کرد.

۸٫ خیال های آسوده را مضطرب کنید

ماسک هرگز از دگرگونی و ایجاد تغییر و تحول نمی حراسد.  او هرچه که ما درباره ساخت ماشین می‌دانیم را نادیده گرفت و چیز کاملاً متفاوتی ساخت. اگرچه این ماشین، ماشین پرنده نیست؛ اما شروع به کار تسلا صنعت خودرو را کاملا مضطرب کرده است. تسلا بسیار کارآمد و لوکس است و به طور کامل قابلیت ارتقا دارد. نحوه فروش تسلا متفاوت است.

۹٫ یادگیری پی در پی یک اولویت است

رهبران تاثیرگذار همانند ایلان ماسک دائما ایده میدهند. به عنوان یک کارآفرین سریالی وی چندین شرکت چند میلیارد دلاری را تاسیس کرده است. چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ ماسک می تواند ارتباط بین دو چیز را به‌گونه‌ای ببیند و درک کند که دیگران قادر به دیدن آن نیستند. بدین دلیل می تواند جهش های بزرگ رو به جلو داشته باشد.

۱۰٫ شبکه و ارتباط

ماسک در دوران دانشجویی با افراد جالبی که علاقه داشت تماس می گرفت یا آنها را ملاقات می کرد. یکی از این افراد پیتر نیکلسون مدیر اجرایی ارشد بانک نوا اسکوشیا بود این تماس تلفنی منجر به ملاقات وی با نیکلسون و البته گذراندن دوره های کارآموزی اش در بانک شد. تجربه ماسک در بانک در نهایت منجر به انگیزشی شد برای ایجاد پرداخت دیجیتالی یعنی همان پی پال

این مطلب را از دست ندهید: ۱۰ راز موفقیت جف بزوس

منبع ماهنامه شبکه

نظرات بسته شده است.