پرسش های جنسی کودکان

در مقابل کنجکاوی ها و سوالات جنسی کودک خود چه کنم؟

یکی از موضوعاتی که ذهن پدر و مادران را به خود مشغول می کند، سؤالات و کنجکاوی های جنسی کودکان است.

از حدود سن ۴ سالگی نسبت به موضوعاتی در مورد بدن خودشان یا جنس مقابل، و نیز نشانه های جنسی که در اطراف می بینند، کنجکاو می شوند و پرسش هایی می پرسند. اینکه پدر و مادر چگونه به کنجکاوی های کودک خود پاسخ می دهند، از اصول مهم تربیت جنسی محسوب می شود.

مسلماً بی پاسخ گذاشتن کودک یا پاسخ های مبهم و نادرست شیوه ی مناسبی نیست. مطمئن باشید اگر شما کنجکاوی کودکتان را رفع نکنید، او از منابع دیگر کمک می گیرد.

پرسش های جنسی کودکان

اگر به کودکان اطلاعات صحیح داده نشود آنان به دلیل کنجکاوی اطلاعات لازم را از منابع نادرست کسب می کنند چون معمولاً با گروه همسالان دغدغه ها و پرسش های خود را در میان می گذارند که دانسته های آنها ناکافی و ناقص است و موجب شکل گیری باورهای غلط در کودک می شود.

این منابع در اغلب مواقع اطلاعات غلطی به فرزند شما می دهند و یا ارزش های متفاوتی در مقایسه با شما دارند. گاهی والدین عزیز، کودک خود را به علت سوالی که پرسیده مورد خنده و تمسخر، یا خشم و سرزنش قرار می دهند.

باید گفت که این رفتار اثر بسیار بدی از نظر روانشناختی بر کودک به جا می گذارد. در ضمن کودک بعد از این، احساس راحتی با پدر و مادرش نخواهد داشت و شاید دیگر در مورد هیچ موضوع یا مشکلی که ذهنش را درگیر می کند با آن ها صحبت نکند. یکی از اصول مهم تربیت جنسی این است که کودک با پدر و مادرش به قدری راحت و صمیمی باشد که بتواند در مورد هر موضوعی با آن ها صحبت کند و از پیامد آن نترسد.در این شرایط کودک به حدی خودش را از حمایت والدینش غنی می داند که عزت نفس خوبی دارد و به خوبی می تواند در موقعیت های خطر از خودش محافظت کند و تصمیم های درست بگیرد.اگر کودک اشتباهی را مرتکب می شود یا شاهد انجام اشتباهی از سوی افراد دیگر است باید ضمن ارائه اطلاعات صحیح، ارزش های خانوادگی، آداب و رسوم و عرف به او آموزش داده شود تا باورها و عقاید نادرست در او نهادینه نشود.
مطالب مرتبط
1 از 5

پرسش های جنسی کودکان

توجه و پرسش های کودکان در مورد حاملگی و چگونه به دنیا آمدن بچه، هیچ ارتباطی به احساسات جنسی آنها ندارد.

این بزرگسالان هستند که میان این پرسش ها و مسایل جنسی رابطه برقرار می کنند. یکی از بزرگترین مسئولیت های والدین، دادن پاسخ مناسب به سؤالات جنسی کودکان است (من از کجا آمده ام؟ چگونه بچه به دنیا می آید؟ چگونه بچه توی شکم مادر می رود؟)

بعضی از والدین فکر می کنند که اگر کودکشان سؤال نمی کند یا علاقه خاصی نسبت به موضوع نشان نمی دهد به این علت است که هنوز خیلی کوچک است یا اصلاً به موضوع علاقه ندارد.کودکان در سنین ۳ تا ۵ سالگی  باید به صورت خیلی ابتدایی درباره تولید مثل بدانند. مثلاً می توانید به آن ها بگویید که یک زن و یک مرد با یکدیگر یک کودک را به وجود می آورند و کودک در رحم مادرش رشد می کند. همچنین می توانید با استفاده از عکس ها و تصاویری از دوران رشد جنینی، مراحل رشد کودکان را برای آنها توضیح دهید.

نظرات بسته شده است.