هویت جنسی کودکان

هویت جنسی یعنی احساسی که کودک شما به خودش به عنوان یک دختر یا پسر دارد. اگر کودک شما از خودش و جنسی که دارد (دختر یا پسر) خوشحال و رضایتمند است و به خوبی نقشهای مرتبط با جنس خودش را می پذیرد و انجام می دهد و مشتاقانه خودش را عضوی از جمع زنانه یا مردانه می داند، هویت جنسی سالمی دارد.

یکی دیگر از خطرات غفلت و برخورد نامناسب در رابطه با موضوعات جنسی کودک، شکل گیری هویت جنسی ناسالم در کودک است. فرزند شما زمانی که خودش را به عنوان یک دختر یا پسر دوست بدارد و برای خود احترام قائل باشد می تواند در آینده به یک زن یا مرد با اعتماد به نفس و با احساس کفایت تبدیل شود. چیزی که مسلماً آرزوی هر پدر و مادری است.
هویت جنسی در کودکان

پدر و مادر عزیز، باید بدانید که چگونگی رفتار شما در دوران کودکی با فرزندتان در عزت نفس او و احساس ارزش و علاقه ای که به خودش به عنوان دختر یا پسر دارد، تاثیر مهمی دارد.

هر آنچه در توان دارید با بهبود ارتباط خود با فرزندتان و ابراز عشق و علاقه ی بدون شرط به او، عزت نفس بالاتری به او بدهید که باعث می شود هویت جنسی سالم تری نیز داشته باشد. رفتارهای آسیب زای خود را در قبال فرزندتان بشناسید و از آن حذر کنید. مثلاً به کودک خود به خاطر وجود خودش ابراز علاقه کنید و توجه نشان دهید نه بر اساس جنس دختر یا پسر.

توصیف های تحقیر آمیز یا منفی را در مورد هیچ جنسی چه زن و چه مرد در ذهن کودکتان حک نکنید! یا یک جنس خاص را ارجح و بهتر معرفی نکنید. کودکی که در این شرایط بزرگ می شود، در آینده، در برقراری روابط عاطفی و جنسی با همسر دچار مشکل خواهد شد، زیرا یا جنس خودش درکودکی سرکوب شده و یا قرار است با جنس دیگری که در ذهن او همیشه سرکوب و تحقیر شده زندگی کند.

مطالب مرتبط
1 از 5

هویت جنسی کودکان

شما دختر بچه ای را تصور کنید که در محیط خانواده ی خود، همواره احساس طرد شدن به ویژه از سوی پدر خود داشته است، به همین علت او به این نتیجه رسیده که اگر پسر بود، دوست داشتنی تر بود و اوضاع بهتری داشت!این تجربه ی ارتباط با اولین مرد مهم زندگی این دختر بچه بوده است.

حالا این دختر خانم به سنی رسیده که می خواهد ازدواج کند. فکر می کنید چقدر می تواند زنی باشد که از جنس خودش رضایت دارد؟ چقدر می تواند خودش و بدنش را دوست بدارد و به آن احترام بگذارد؟ با این شرایط چقدر می تواند در یک رابطه ی عمیق عاطفی و جنسی با همسرش (به عنوان دومین مرد مهم زندگی) احساس رضایت داشته باشد؟

بر اساس تحقیقات، خانواده و چگونگی ارتباط والدین با فرزند در ایجاد هویت جنسی سالم در او نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین شما پدر و مادر گرامی می توانید با به کارگیری راهکارهای مفید و بهبود کیفیت ارتباط خود با کودکتان، نقش مهمی در شکل گیری هویت جنسی سالم در فرزند خود داشته باشید.

در واقع هر گونه رفتاری از سوی پدر و مادر که باعث کاهش احساس ارزشمندی و دوست داشتنی بودن کودک شود، می تواند باعث شود که بعد از این کودک خودش را به عنوان دختر یا پسر دوست نداشته باشد و به این فکر پناه ببرد که مثلاً اگر به جای دختر، پسر بود (یا برعکس) بیشتر مورد توجه و محبت پدر و مادرش قرار می گرفت. همین افکار زمینه ای است برای عدم شکل گیری یک هویت جنسی سالم.

نظرات بسته شده است.