نگاهی به سیر موسیقی رپ در جهان

بیت به جای بیت

نگاهی بر سیر موسیقی رپ در جهان
همواره در بررسی تأثیر گرفتن و تأثیر گذاری جنبش، سبک یا انقلاب «از » یا «بر » دیگران، بررسی تاریخچه و ریشه نقطه آغازین آن مبحث اهمیت به سزایی دارد. ازهمین رو در ابتدا به بررسی تاریخچه سبک رپ پرداختیم.

رپ یا رپ کردن به سبکی از موسیقی گفته می شود که در آن به خواندن یا فریاد زدن اشعار با قافیه می پردازند. فرم هنری در این نوع موسیقی می تواند بنا به محتوای مورد نظر به شکل های مختلف در بیاید. در اصل فرم رپ مجزا از اشعار مرسوم و کلاسیک است و بیشتر بیت (bit)  نه ( بِیت) محور است.

سبک رپ اغلب با هسته اصلی موسیقی هیپ هاپ[۱] و رگی [۲] در ارتباط است، امّا این پدیده قرن ها بعد از فرهنگ هیپ هاپ است. این سبک همچنان در سبک آلترناتیو راک [۳] مثل کیک (cake ) و بعضی شاخه های دیگر هم وجود دارد.

نگاهی بر سیر موسیقی رپ در جهان

این سبک از موسیقی در منطقه ای بین سخنرانی، نثر، شعر و آواز قرار دارد و کلمات در این نوع موسیقی به جهت انتقال سریع مضمون و محتوا پشت سر هم و با سرعت ادا می شوند.

کلام و کلمات این نوع موسیقی از قرن ۱۶ میلادی از زبان انگلیسی بریتیش گرفته شده و در قرن ۱۸ رونق یافت. عده ای دیگر نیز بر این باورند که، این نوع موسیقی از گویش مردم آفریقایی-آمریکایی در سال ۱۹۶۰ گرفته شده و خیلی زود به عنوان سبکی جدید از موسیقی مطرح می شود. به هر حال، امروزه سبک موسیقی رپ و رپ کردن با همراهی بسیار نزدیکی با سبک هیپ هاپ در ساخت قطعه های موسیقی استفاده می شود.
فرهنگ RAP و به بیانی بهتر آن فرهنگی که به طور خاص به جوانان سیاه و اقشار میانه در جوامع غرب تعلق دارد، از آمریکا سرچشمه می گیرد و شورشگران سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. RAP بیشتر فرهنگ کوچه و خیابان است که با استفاده از ابزار و الات بسیار محدود و ابتدایی ، جلب توجه کرده است.
نقاشی های بسیار هنرمندانه و مبتکرانه بر دیوارهای شهر ( گرافیتی) ،شعارنویسی با خط مخصوص ( به عنوان امضا)، حرکات موزون پر تحرک در گوشه خیابان و ترانه خوانی با سبک خاص، همگی اجزایی از فرهنگ سبک موسیقی RAP هستند.کلام موسیقی RAP با بحر طویل شباهت ظاهری دارد. کلامات تقریبا بصورت صحبت های عادی ادا شده و با ضربی قوی همراه می شوند. انقطاع ها و بازگشت ها در نحوه نواخت ضرب و صدای خراش مانندی که توسط تبدیل صفحه گرامافون به یک ساز موسیقی ایجاد شده، تحرک و شوری برای شنونده ایجاد می کند.

نگاهی بر سیر موسیقی رپ در جهان

موسیقی RAP  از تکامل اشکال دیگری از موسیقی سیاهان در محله های فقیرنشین نظیر برانکس نیویورک و تا حدودی هارلم شکل گرفته است. این محلات، جمع گروه هایی از سیاهان است که سال ها پیش تحت شرایط فلاکت بار اقتصادی مجبور به مهاجرت از ایالات جنوبی به شهرهای بزرگی نظیر نیویورک می شوند.

آنها کار در مزارع را رها کرده و به ترانه خوان تبدیل گشتند. اما اگر به ریشه و ماخذ این موسیقی باز گردیم به غرب آفریقا و سرودهای ستایش ساوانا( نام یک منطقه علفزاری در آفریقا) خواهیم رسید. علاوه بر این در نیجریه و گامبیا نیز تک خوان هایی وجود داشته و دارند که طنز های اجتماعی را به شکل ترانه و نقالی ( چیزی شبیه استند آپ کمدی ) اجرا می کنند که این بسیار به RAP کلاسیک تشابه دارد.

نگاهی بر سیر موسیقی رپ در جهان

موسیقی RAP  از طریق محلات فقیر نشین نیویورک که محل تلاقی توده مهاجر جزائر کارائیب با توده سیاه است ، بر موسیقی رگی تاثیر گذاشته است.

اواخر دهه ۱۹۶۰ ، وقتی که آمریکا زیر ضربه های مبارزه های انقلابی در کشورهای تحت سلطه خود، خصوصاً ویتنام، قرار داشته و انقلاب چین نیز بر شورشگران و انقلابیون در ایالات متحده تاثیر به سزایی می گذارد و دریچه ای از آگاهی ها و دورنمای انقلابی را به رویشان می گشاید، در شهرهای بزرگ آمریکا تضادهای طبقاتی میان سیاه با بورژوازی امپریالیستی و پایه های اجتماعی حدت و شدتی فوق العاده یافته بود.

بین محلات فقیر نشین سیاه با سایر نقاط شهر نیویورک، چیزی شبیه به خط مرزی وجود داشته است. خط مرزی شاهد درگیری میان دسته های متشکل سفیدهای نژاد پرست و پلیس با گروه های بزرگ و متشکل از جوانان سیاه بوده. تشکیل این گروه ها، پاسخی ضروری به تعرضات و سرکوبگری های مداوم حکومت علیه ساکنان نواحی پایین و میان شهر نیویورک بحساب می آمد.

نگاهی به سیر موسیقی رپ در جهان

گروه های RAP  از دل همین تشکیلات شورشی سیاه شکل می گیرد. موسیقی خیابانی RAP که نخست توسط گروه های کوچک سیاه پوست در محدوده محلات اجرا می شد از سال ۱۹۷۹ پا به عرصه بازار موسیقی گذاشت. افشاگری از R AP های ارتجاعی و تجارتی یکی از وظایف خوانندگان مترقی و RAP ، و در قالب ترانه های RAP است. این کار را RAP خوان های انقلابی نظیر «دی » بارها انجام داده اند.

مثلاً در سال ۱۹۷۹ ، ترانه ای تجارتی خوانده شد که در آن از خوش بودن و جشن گرفتن و کاری به درد و مشکلات بقیه مردم نداشتن، صحبت شده بود؛ « دی » ترانه ای تحت عنوان «چگونه ملت سیاه را بپا خیزانیم؟ »خواند و در آن، خطاب به سرایندگان آن ترانه تجارتی چنین گفت: « جشن تو می تواند به زودی زود خاتمه یابد ، وقتی که آنها ، یک روز بعد از ظهر به قول خودشان به تو یورش برند » اگر چه طی سال های اخیر، بسیاری از موسیقی دانان خوانندگان سبک های دیگر از این سبک در پاره ای از آثار خود استفاده کرده اند، اما جوهر و روح شورشگر RAP همچنان در وجود گروه های یاغی ضد سیستم، در محلات فقیر نشین و محافل سیاسی و غیر قانونی آمریکا زنده است.

نگاهی به سیر موسیقی رپ در جهان
bob Marley
ریشه های موسیقی رپ همانگونه که در متن پیش رو گفته شد، بیشتر درباره موضوعات تبعیض نژادی و اعتراضی بوده و آنچه که اکنون به عنوان RAP در دنیا شناخته می شود از گروه ها و دسته های سیاه در ایالات متحده به جا مانده که با نفوذ سیستم های اطلاعاتی آمریکا مانند RAP به این گروه ها و قلع و قمع برخی خوانندگان نظیر bob Marley  مرگ مشکوک  و کنترل این جریان، اکنون دیگر اگر موسیقی RAP و یا موسیقی اعتراضی هم شناخته می شود همه در جهت منافع آمریکا فعالیت می ک‌نند؛ که چندین بار انتخاب Eminem خواننده سفید پوست به عنوان بهترین خواننده رپ (موسیقی ای که مختص سیاهان است)، مهر تأیید دیگری بر این مدعاست.
[۱]هیپ هاپ: وسیقی هیپ هاپ، عموماً از یک یا چند خواننده رپ که داستان های شبه خود زندگی نامه تعریف می کنند تشکیل شده است، این داستان ها اغلب مربوط به یک همتای خیالی، و به صورت اشعار بسیار ریتمیک پر از تکنیک ایی همچون همگونی مصوت ها، تجانس آوایی و قافیه است.
[۲] رگی: رگِی یا رگه (Reggae) یک سبک موسیقی است که در اواخر دهه ۱۹۶۰ (میلادی ) در جامائیکا پایه گذاری شد.
[۳] آلترناتیو راک : راک آلترناتیو که به عنوان موسیقی آلترنتیو هم شناخته می شود، سبکی از موسیقی راک است که در دهۀ ۱۹۸۰ به وجود آمد و تا دهۀ ۱۹۹۰ به طور وسیع شهرت یافت.
حتما بخوانید : انقلابی در راه است ؟
منبع میلاد رهجو ؛ مجله سینما رسانه شماره453

نظرات بسته شده است.