نکاتی پیرامون مدرسه رفتن کودکان

با نزدیک شدن به فصل شروع مدارس خانواده ها و خاصه کودکان با تغییراتی در سبک زندگی روزمره خود در ایام تعطیلات مواجه می شوند و این تغییرات ناگهانی معمولا خانواده ها را دچار استرس و فشار عصبی شدیدی می کند و در نتیجه  دست به اقداماتی غیر عقلایی می زنند ، فراگیری مهارت های مواجهه با تغییرات برای خانواده ها خاصه مادران ضروریست چرا که تاثیر مستقیم بر روند فراگیری کودکان در مدرسه خواهد داشت  و آینده کودکان را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

نکات زیر که توسط مرکز مشاوره  و خدمات روانشناختی  جوان شیراز تهیه گردیده است بصورت مختصر بخشی از این مهارت ها را بیان می کند و با یادآوری این نکات خانواده ها را در مدیریت هر چه بهتر و صحیح تر امورات خانواده و فرزندان گرانقدرشان یاری می کند.

بیدار کردن با ساعت

مادرهرگز نباید کودک محصل خود را صبح ها از خواب بیدار کند. کودک از اینکه مادر هر روز صبح به اطاق او بیاید و پتو را از روی او بکشد و بگوید « یالا بلند شو مگر نمی بینی که دیرت شده » نفرت دارد. تجربه ثابت کرده است که اگر کودک با صدای ساعت زنگدار بیدار شود بهتر است تا با صدای مادر زنگدار بیدار شود. بهترین هدیه برای فرزند محصل‌مان یک ساعت زنگدار است که روی آن با حروف درشت نوشته شده باشد: « حالا می توانی رئیس خودت باشی »

نکاتی پیرامون مدرسه رفتن کودکان

صبحانه بدون استرس

هنگام صرف صبحانه موقع مناسبی برای آموزش اصول اخلاقی و آداب معاشرت نیست. صبحانه بایستی در یک جوّ خوشایند صرف شود. هرگونه بگومگو با کودک که اغلب خواب آلوده و بدخلق است، می تواند به اوقات تلخی منجر شود. استفاده از سخنان نیش‌دار و طعنه آمیز تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید و تحت تمام شرایط بایستی مؤدبانه باکودک صحبت کرد.

نکاتی پیرامون مدرسه رفتن کودکان

پول توجیبی

پول توجیبی، مخارج روزانه کودک است نه اهرم فشار علیه او. والدین نبایستی هنگام عصبانیت پول توجیبی کودک را قطع کنند و هنگام خوشحالی بی جهت مقدار آن را زیاد کنند. مقدار پول توجیبی نیز بایستی بر مبنای توان مالی خانواده ونیازهای سنی کودک تعیین شود.

نکاتی پیرامون مدرسه رفتن کودکان

لباس پوشیدن

کودکان وقتی به مدرسه می روند، نباید لباس‌های گران قیمت پوشیده باشند تا مدام نگران تمیز نگه داشتن آن باشند. کودک بایستی آزاد باشد تا بدَود،‌ بپَرد، توپ بازی کند و این موارد بر تمیز ماندن لباسهای او ارجحیت دارد. به جای ایراد موعظه در مورد پاکیزگی، بهتر است چند دست لباس ارزان قیمت و بادوام برای فرزندمان تهیه کنیم تا از این طریق سلامت روانی اش را نیز بیشتر تأمین نماییم.

نکاتی پیرامون مدرسه رفتن کودکان

عجله نکنید

وقتی به کودک فشار می آورید که عجله کند، او بیش از پیش وقت را هدر می دهد. ضمن اینکه عجله معمولاً باعث می شود تا کودک وسایل شخصی خود را در منزل جابگذارد. بهترین کار در اینگونه مواقع این است که اشیای فراموش شده را بدون متهم کردن کودک به فراموشکاری و عدم مسئولیت به او بدهید.

نکاتی پیرامون مدرسه رفتن کودکان

نکات تکمیلی

اگر بچه‌ای تکلیف نمی‌نویسد، به او تحکّم نکنید، خودش می‌داند و معلمش. اگر بچه‌ای از خوابِ نازِ صبح بیدار نمی‌شود، خودش می‌داند و ناظمش. اگر درس نخواند، خودش می‌داند و کارنامه‌اش. به پدر و مادرش مربوط نیست.
به پدر و مادرش این مربوط است که با هم در خانه دعوا نکنند، تفریحات خارج از سن و سال بچه ایجاد نکنند، وسط هفته تا دیروقت مهمانی نباشند، بچه‌شان را کتابفروشی و موزه و پارک ببرند، در خانه میوه داشته باشند، با بچه‌شان بازی کنند، شب‌ها موقع شام همه دور سفره‌ی غذا گفتگو کنند، با پوست میوه شکل‌های عجیب و غریب درست کنند، هر از گاهی با معلم‌ِ بچه دیدار کنند، به بچه یاد دهند توی اتاقش گلدان داشته باشد و هر روز از آن مراقبت کند، برایش اسباب‌بازی‌هایی بخرند که دستِ بچه ورزیده شود، خودشان هم  یک وقت‌هایی را کتاب بخوانند. با بچه شوخی کنند. هی نگویند: «پول نداریم.»؛ سر بچه منّت نگذارند که برایت فلان و بهمان کرده‌ایم، حواسشان باشد دوست‌های خوب دور و بر بچه باشد.

نکاتی پیرامون مدرسه رفتن کودکان

 

نظرات بسته شده است.