معرفی کتاب «خلق مدل کسب و کار»

مقدمه

همراه با تولد هر سازمانی، مدل کسب‏ وکار آن نیز متولد می شود و این امر نشان‏‌دهنده‌ی ضرورت توجه به طراحی آگاهانه مدل‏‌های کسب ‏وکار دارد که کاربرد بسیاری در علوم سازمانی داشته باشد؛

استراتژیست‌ها باید بدانند که مدل کسب ‏و کار یک سازمان چیست تا بتوانند چالش سازمان در تعامل با محیط را درک کرده و برای گذر از آن استراتژی مناسب را فرموله نمایند.

افراد کارآفرین باید خود را به ابزار ترسیم و طراحی مدل کسب ‏و کار مجهز نمایند تا بتوانند تراوشات ذهنی خود را در قالبی درآمدزا قرار دهند تا بتوانند سرمایه‌گذاران را قانع نمایند و نوآوری‌های خود را به سرانجام برسانند.

در صورتی که نوآوری‌های فناورانه، پروژه‌های ارائه محصول جدید به بازارهای فعلی و نیز ارائه محصولات فعلی به بازارهای جدید با طراحی مدل کسب‏ وکار مناسب همراه نشوند، همگی به شکست خواهند انجامید.

کتاب «خلق مدل کسب و کار» ابزاری را در دست شما می‌گذارد تا از آن طریق بتوانید با استفاده از رویکردی نوین در مدیریت به نام «رویکرد طراحی» با ترسیم و طراحی مدل کسب‏وکار به خلقی نوآورانه دست بزنید و سازمان خود را متحول نمایید.

 

معرفی

از میان تمام کتابهایی که درباره خلق مدل کسب و کار  نوشته شده‌اند، کمتر کتابی به اندازه کتاب «خلق مدل کسب و کار» [Business Model Generation] نوشته استروالدر به شهرت جهانی رسیده است.

book cover business model generation

او در این کتاب ابزاری به نام Business Model Canvas  یا بوم مدل کسب و کار را مطرح کرده و به کارآفرینان و تحلیل‌گران کسب و کار پیشنهاد می‌کند به کمک این ابزار، بخش‌های مختلف مدل کسب و کار و ارتباط آنها با یکدیگر را به شیوه‌ای ساده‌ و کاربردی، ترسیم و بررسی کنند. سپس به روش‌های مختلف دست یافتن به بهترین مدل کسب و کار و نوآوری در مدل کسب و کار می پردازد؛

کتاب پر از مثال‌های شرکت‌های موفق و بررسی رفتار و مدل کسب و کار آن‌هاست. مثال‌ها تقریباً گستره‌ وسیعی از صنایع مختلف را در بر می‌گیرند. صنایعی همچون بانکداری خصوصی، مخابرات همراه، نشر مدرن کتاب، اسباب‌بازی، گوگل، کنسول‌های بازی، روزنامه‌ها، اسکایپ، بیمه، ژیلت، صنایع بهداشتی و  …

این کتاب در پنج فصل تدوین شده است:

 • تابلوی طراحی مدل کسب و کار: ابزاری برای توصیف، تحلیل و طراحی مدل های کسب و کار
 • الگو های مدل کسب و کار براساس مفاهیم توسعه داده شده توسط متفکران پیشرو عرصه کسب و کار
 • تکنیک های کمک به طراحی مدل کسب و کار
 • استراتژی از نگاه مدل کسب و کار
 • فرآیندی عمومی برای کمک به طراحی مدل کسب و کار که تمامی مفاهیم، تکنیک ها و ابزار های خلق مدل کسب و کار را به یکدیگر پیوند می دهند

در فصل اول کتاب خلق مدل کسب و کار، با ۹ بخش اصلی در هر کسب و کار آشنا می‌شویم. در واقع با ۹ نوع سؤال مواجه می‌شویم که اگر به پاسخ آنها فکر نکنیم پس از شکل گرفتن و توسعه کسب و کار، با هزینه‌های جدی و هنگفت پاسخ آنها را خواهیم آموخت:

 • بخش‌بندی مشتریان (Customer Segments)
 • ارزش ایجاد شده در کسب و کار (Value Proposition)
 • کانال هایی که از طریق آنها به مشتریان دسترسی پیدا می‌کنیم (Channels)
 • نحوه ارتباط با کسانی که به مشتریان ما تبدیل شده‌اند (Customer Relationships)
 • جریان درآمد در کسب و کار (Revenue Streams)
 • منابع کلیدی که کسب و کار ما بر پایه‌ آنها شکل می‌گیرد (Key Resources)
 • فعالیت‌های کلیدی که کسب و کار ما را تعریف می‌کنند (Key Activities)
 • شرکای اصلی و کلیدی که کسب و کار با همکاری آنها شکل می‌گیرد (Key Partners)
 • ساختار هزینه های ما و اینکه قیمت تمام شده به چه بخشهایی تقسیم می شود (Cost Structure)

پس از آشنایی با مراحل کارآفرینی نوبت می‌رسد به انجام بنیادی‌ترین سیستمی که هر کسب‌و‌کاری در خود دارد یعنی مدل کسب‌و‌کار؛ در واقع مدل کسب‌و‌کار، منطق شرکت را در چگونگی خلق، ارائه و کسب ارزش توصیف می‌کند. باور الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور نویسندگان کتاب خلق مدل کسب و کار این است که می‌توان این مدل را با ۹ جزء سازنده اساسی که منطق چگونگی کسب درآمد یک شرکت را نشان می‌دهند، به بهترین شکل ممکن تشریح نمود.

در این کتاب به پنج الگوی مدل کسب ‌و‌کار پرداخته شده است: مدل‌های کسب‌و‌کار تفکیکی، دنباله‌دار، پلتفرم‌های چندوجهی، رایگان و باز که هر یک الهام بخش پویایی حرکت شما خواهند بود.

زبان فارسی نوزدهمین زبانی بود که به همت غلامرضا توکلی، بابک وطن دوست، حسام الدین ساروقی و بهامین توفیقی پذیرای این کتاب ارزشمند شد.

 

ترجمه کتاب

کتاب خلق مدل کسب و کار توسط انتشارات آریانا قلم به زبان فارسی ترجمه شده است و خوشبختانه تا حد امکان تلاش شده جدای از کیفیت محتوا، فرم ظاهری آن هم تا حد امکان شبیه کتاب اصلی طراحی و تولید شود.

شناسنامه‌ی خلق مدل کسب و کار


منبع آریانابوک مدیریت پروژه مدیر ایران
از طريق اصفهان پلاس

نظرات بسته شده است.