معامله وکالتی خودرو و املاک

مقدمه

با وجود تغییر بسیاری از مناسبت های اجتماعی، هنوز بیشتر مردم به قرارهایشان پایبندند و قولشان قول است. برای همین وقتی که قراردادی می بندند، در ابتدا چندان نگران بدقولی طرف مقابلشان نیستند؛ اما کسانی که مشاغل حقوقی دارند تا این اندازه خوش بین نیستند. برخورد افراد با انواع کلاهبرداری ها و حیله ها باعث می شود که آن ها در هنگام انعقاد قرارداد با وسواس بیشتری معامله کنند و دیگران را نیز به رعایت احتیاط دعوت کنند. شما هم بد نیست کمی وسواس داشته باشید. معامله با یک وکیل یا فرد متخصص در زمینه امور حقوقی چندان به مذاق معامله کنندگان خوش نمی آید،‌چون نگاه بدبین آنان و وسواس در بررسی شرایط قرارداد،‌دردسرهایی برای طرف مقابل ایجاد می کند، اما این دقت و وسواس بی دلیلی نیست.

شکل صحیح معامله خودرو

با وجود اینکه قیمت خودرو و ملک سر به آسمان گذاشته اما این قبیل قرارداد ها هنوز جزو مهمترین قرارداها و پراختلاف ترین آن هاست. خرید و فروش یک خودرو یک مسیر صاف و بدون دردسر دارد که در قوانین و مقررات بیان شده است. راه مستقیم و بدون دردسر فروش یا معامله یک خودرو از مرکز نعویض پلاک شروع می شود. دو طرف قرارداد به مرکز تعویض پلاک می روند و در این مرکز پلاک فروشنده از روی خودرو جدا می شود و پلام خریدار روی خودرو نصب می شود. مرحله بعدی، مراجعه به دفتر‌خانه است. مرکز تعویض پلاک برای دفتر‌خانه گواهی مبنی بر تعویض پلاک صادر می کند. طرفین هر دو به دفتر اسناد رسمی مراجعه و سند انتقال قطعی تنظیم می کنند. خریدار که فرم نقل و انتقال را دریافت کرده است، دو ماه فرصت دارد به دفتر‌خانه مراجعه کند. بهتر است قبل از اتمام این فرصت خریدار حتماً آن را به دفتر‌خانه ارائه دهد؛ در غیر این‌‌صورت باید بار دیگر به مرکز تعویض پلاک برود.

باید به خاطر داشته باشید که برگ سبزی که نیروی انتظامی صادر می کند، سند مالکیت نیست و حتما خریداران خودرو باید بعد از تعویض پلاک، برای گرفتن سند قطعی خود به دفتر‌خانه اسناد رسمی مراجعه کنند در غیر اینصورت مالک نخواهند بود.

معامله وکالتی خودرو و املاک

 

میان بر دردسر ساز

بعضی برای اینکه از دردسر فرار کنند، راه‌های میان بر را پیدا می کنند غافل از اینکه این راه ها منشاء دردسرهای بسیاری است. وکالت دادن فروشنده به خریدار یکی از این میان بر‌های دردسر ساز است. برای این کار خریدار و فروشنده به دفتر اسناد رسمی می روند و فروشنده به خریدار وکالت می دهد که به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند. در مورد وکالت نامه‌ای که تنظیم می شود، توصیه این است که وکالت حتما مدت دار باشد.

اگر فروشنده بدون تعیین مدت، خودرویی را که پلاکش به نام اوست و در اختیار خریدار قرار داده، در شهر بگرداند و هر خلافی که خواست با پلاک فروشنده انجام دهد، تمامی تخلفات احتمالی به عهده فروشنده خواهد بود و در صورت تخلف، احتمالا برای او نمره های منفی در نظر گرفته می شود.به همین دلیل بهتر است فروشنده فقط دو روز به خریدار وکالت بلاعزل بدهد تا این دردسر ها به وجود نیاید. اما موضوع دیگری که متأسفانه بسیار نادیده گرفته می شود، عدم مطالعه اسناد است. آنچه امضا می کنید را حتما بخوانید.

اگر خجالت می کشید یا حوصله ندارید به این موضوع فکر کنید که ممکن است سوژه کلاهبرداری قرار بگیرید و این که کلاهبردار در دل خود به سادگی شما می خندد.

این مطلب را ازدست ندهید: چند نکته حقوقی برای اجاره ملک 
حتما این مطلب را بخوانید: ده نکته حقوقی برای خرید ملک
نسخه ویژه برای معاملات املاک

نوع دیگری از معاملات که در جامعه می تواند اسباب دردسر های مختلفی شود، معاملات املاک است. برای اینکه معامله شما به دور از دردسر باشد باید دو مرحله زیر را سپری کنید.

مرحله اول: دفاتر مشاوره املاک

مشاوران املاک، تاجر هستند و در نقش دلال، طرفین قرارداد را به هم نزدیک می کنند، اما برای اینکه دردسر های بعدی شما کمتر باشد، قرارداد را در دفتر اسناد رسمی ببندید. اگر به بنگاه می روید و مبایعه نامه می نویسید حتما زمان دفتر اسناد رسمی و شماره آن را تعیین کنید و به توافق بعدی واگذار نکنید. باید توجه کنید به لحاظ زمانی، فاصله تنظیم مبایعه نامه تا حضور در دفتر اسناد رسمی باید کمترین فاصله باشد.

نکته دیگری که در بنگاه باید مورد توجه قرار گیرد، این است که بعد از تنظیم مبایعه نامه ممکن است معلوم شود که ملک در رهن یا وقیف بوده یا اینکه اصلا طرف معامله شما مالک نبوده است.

ممکن است این شرایط در وضعی معلوم شود که شما مبایعه نامه را امضا کرده و بخش زیادی از مبلغ را نیز پرداخته اید. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید قبل از امضای مبایعه نامه، با مشورت یکی از دفاتر اسناد رسمی یا مراجعه به اداره ثبت، از آخرین وضعیت ملک مورد معامله با‌‌ خبر شوید.

سعی کنید بیشتر مبلغ قرارداد را نیز در دفاتر اسناد رسمی و هم زمان با تنظیم سند رسمی بپردازید. همچنین توصیه می شود که زمان امضای مبایعه نامه و مراجعه به دفتر خانه طولانی نباشد، چون کوتاه بودن این زمان در صورت نوسان قیمت ملک و گران شدن قیمت ها، طرفین نسبت به فسخ معامله یا خلف وعده وسوسه نمی شوند، اما با توجه به نرخ تورم، اگر این زمان طولانی باشد با افزایش قیمت ملک، فروشنده وسوسه می شود که با انتقال ملک با قیمتی که توافق شده است مخالفت کند و بعد از آن دردسرهایی به وجود خواهد آمد.

توصیه دیگر این است که مردم به مشاوران املاک دارای پروانه کسب مراجعه کنند، کسانی که مورد تایید اتحادیه مشاوران املاک و وزارت بازرگانی هستند. این گونه مشاوران با برچسبی بر روی شیشه محل کسبشان و با دارا بودن کد رهگیری، شناخته می شوند. کد رهگیری معامله ملک خود را حتما بگیرید.

معامله وکالتی خودرو و املاک

مرحله دوم: دفاتر اسناد رسمی

سند رسمی در اداره ها و بانک ها مزیت های زیادی صاحب سند دارد. به همین دلیل برای بیع و خرید و فروش ملک حتما به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. خوشبختانه در این خصوص شهروندان به ضرورت معامله رسمی ملک آگاه هستند، اما در خصوص قرارداد اجاره هنوز بسیاری از مردم قراردادهای اجاره خود را به صورت عادی منعقد می کنند.

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، این قرارداد را هم در  دفاتر  اسناد رسمی منعقد کنید، به خصوص که به نازگی تسهیلاتی نیز در این مورد در دفاتر اسناد رسمی فراهم شده است. موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد اعتبار وکالت بلاعزلی است که در دفاتر اسناد رسمی منعقد می شود. این نوع وکالت کاربرد بسیاری دارد، اما شهروندان باید ت.جه داشته باشند که نباید زیاد به این قرارداد دل ببندند و هرچه زودتر تکلیف قرارداد را روشن کنند.

وکالت ممکن است بر اثر عوامل مختلفی باطل یا ابطال یا فسخ یا منفسخ شود. مثلا وکالت با فوت یکی از طرفین یا محجور شدن آنان از بین می رود. بنابراین اگر موکل آلزایمر بگیرد در واقع محجور شده است و وکالت از بین می رود.

بنابراین توصیه می شود تنها برای امور اداری از وکالت استفاده کنید و اگر ملک یا خودرویی را وکالتی خریدید، هرچه زودتر آن را به سند قطعی تبدیل کنید.
بر خلاف تصور عامه مردم از وکالت بلاعزل، محکم ترین وکالت ها هم به معنای سند قطعی خرید مال نیست. بنابراین بر خلاف نظر برخی از مردم که گمان می کنند گرفتن وکالت بلاعزل از فروشنده به معنای انتقال قطعی مورد معامله است، باید گفت که محکم ترین وکالت ها هم عقدی متزلزل و البته قابل فسخ است.
منبع نشریه سند، شماره ۱۲۰، سال دوازدهم، فروردین و اردیبهشت ۹۶، ص ۴۰-۴۱.

نظرات بسته شده است.