مراحل تربیت جنسی کودک

تربیت جنسی کودک کی ؟ و چگونه ؟

 تربیت جنسی کودک از لحظه ی تولد آغاز می شود و به طور کلی می توان مراحل زیر را برای تربیت جنسی در نظر گرفت: دوران نوزادی، ۲ تا ۶ سالگی، دبستان، بلوغ، جوانی، میانسالی و سالمندی. در بین این مراحل، سنین ۲ تا ۶ سالگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در سنین ۲ تا ۶ سالگی در کودک هویت جنسیتی و درک از جنسیت شکل می گیرد، کشف بدن خود (لمس و بازی کردن با آلت تناسلی) نمایان می شود و سؤالات جنسی پرسیده می شود.

مراحل تربیت جنسی کودک

به منظور مراقبت  از کودک در سن ۲ تا ۶ سالگی می بایست کودک را با اندام های خصوصی بدن و قوانین لمس و مفهوم آزار جنسی آشنا کرد. وقتی بچه ها دنیای بیرون از خود را کشف می کنند، به طور طبیعی نسبت به اعضای بدن خود و جنس مخالف کنجکاو می شوند.

اعضای خصوصی بدن نیز جزو همان اعضا است. لمس، نوازش و بازی با آلت تناسلی به قصد لذت جنسی نیست. این کار برای کودک آرام بخش است مانند وقتی پستانک می مکد.

گفتگو راجع به این موضوع در این سن مهم است زیرا باعث ارائه اطلاعات درست و به موقع شده، والدین را نسبت به آنچه که کودک در این رابطه می داند و نمی داند و مشغولیت های ذهنی کودک آگاه کرده و اطلاع از مشکلات احتمالی و درمان به موقع را فراهم می آورد.

همچنین این گفتگوها برای والدین بستر مناسبی جهت انتقال ارزش ها و هنجارها به فرزندان ایجاد می کند. به فرزندان تان بگویید که بدن هرکسی خصوصی است و کسی اجازه ندارد به قسمت های خصوصی بدن او دست بزند. خودشان هم نباید آن را به کسی نشان دهند (البته استثنا هم وجود دارد مثل هنگام حمام کردن با پدر یا مادر، و یا معاینه پزشک).

مراحل تربیت جنسی کودک

از سه تا پنج سالگی والدین باید:

نام اعضای بدن کودک را به او آموزش دهند.

درباره اعضای خصوصی بدن، اینکه کسی حق ندارد به آن نقاط دست بزند و در خصوص رازداری نیز به او اطلاعات بدهند.

وقتی کودک سؤال می پرسد، سؤال او را حتما با گشاده رویی پاسخ دهند. بهتر است که ابتدا سؤال کودک با سوال جواب داده شود تا در واقع میزان اطلاعات او یا منظورش از طرح سؤال مشخص شود؛ به عنوان نمونه گفته شود که خودت درباره این مساله چه فکر می کنی؟

نظرات بسته شده است.