عکاسی با نور طبیعی

نور در دسترس، همان نور طبیعی موجود برای عکاسی است. نور چراغ، فلاش یا سیستم های دیگر نورپردازی، نور طبیعی نیستند بلکه نور مصنوعی نامیده می شوند.

نور طبیعی در زمان ها و مکان های مختلف و نیز در فصلها و شرایط آب و هوایی متفاوت، تغییر می کند. این تغییرات در کیفیت نور طبیعی با ایجاد احساس گرم و سرد و یا با ایجاد سایه های نرم و شدید، حالت عکس را تحت تاثیر قرار می دهند.
به طور کلی نور سه ویژگی عمده دارد: روشنی، رنگ و جهت. یا به گفته ی برخی، کیفیت، کمیت و رنگ

عکاسی با نور طبیعی

جهت نور

نور طبیعی از زوایای گوناگونی به موضوع می تابد. نرم ترین سایه ها در اوایل روز، و یا در اواخر روز رخ می دهند. دلیل این امر این است که نور خورشید زمانی که می خواهد طلوع کند به شکل متفاوتی به زمین (و سوژه های شما) می تابد. زمانی که خورشید کاملاً بالا آمده باشد، نور بیشتری وجود دارد، اما در کنار نور زیاد از نرمی نور کاسته می شود. هر چه خورشید پایین تر بیاید و به خط افق نزدیک تر شود، دوباره نور نرم تر می شود.

اگر شما از منظره ای در ابتدای روز عکس بگیرید، با عکسی از همان منظره که در میانه روز و زمانی که خورشید در بالای آسمان است گرفته شده، بسیار متفاوت خواهد بود.

با توجه به چیزی که می خواهید از آن عکس بگیرید یا حسی که می خواهید عکس به بیننده منتقل کند، می توانید با توجه به نور موجود برای این عکس برنامه ریزی کنید. صحبت های ما به این معنی نیست که تنها نور ابتدا و انتهای روز برای عکاسی مناسب است. بلکه شما باید حواستان به ساعت روز و موقعیت خورشید در عکسی که می خواهید بگیرید باشد.

عکاسی با نور طبیعی

طلوع و غروب

اصولاً نور موقع طلوع و غروب خورشید نور نرمی است، نور گرمی که برای عکاسی از منظره بسیار مناسب است.

این نورپردازی جهت دار است، درست زمانی که خورشید از خط افق بالا می آید و نور هیجان انگیز تری در منظره ایجاد می کند.

از این ساعات معمولاً با نام «ساعات طلایی» یاد می کنند، زمانی که نور نرم تر و گرم تر است. تن رنگی گرم معمولاً در بیشتر عکس ها ظاهر جذاب تر و هیجان انگیز تری دارد، در کنار آن رنگ هایی که در آسمان دیده می شود هم به جذابیت بیشتر عکس کمک می کند.

عکاسی با نور طبیعی

در کنار عکاسی از منظره، از نور زمان طلوع و غروب خورشید می توان برای عکاسی پرتره با استفاده از نور طبیعی هم استفاده کرد. برای عکاسان پرتره، این تن ها و نور ها واقعاً رویایی و دل نشین هستند. اگرچه، باید درک مناسبی از نور و جهت آن داشته باشید تا بتوانید سوژه خود را به شکلی مناسب در مقابل نور قرار دهید تا نتیجه ای رویایی داشته باشید.

عکاسی با نور طبیعی

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که در چنین زمانی، شدت نور خیلی کمتر از روز است، بنابراین برای داشتن نور مناسب در عکس باید انتخاب مناسبی از دیافراگم، و مقدار بالاتری از ISO داشته باشیم و شاید مجبور شویم از سه پایه و سرعت شاتر پایین تر نیز استفاده کنیم.

هوای گرگ و میش قبل از غروب و سپیده دم

زمانی که شدت نور در این ساعات کمتر شده است، عکس گرفتن به صورتی که نور متعادل تر و سایه های نرم تری داشته باشید ساده تر است.

زمان هایی که چنین نوری وجود داشته باشد معمولاً به ساعات «آبی» معروف است، چرا که آسمان نور عمیق تر و آبی رنگی خواهد داشت که تن رنگی سرد تری به عکس می دهد.

عکاسی با نور طبیعی

آسمانی که با خورشید پنهان زیر خط افق روشن شده است، نور بسیار یک دستی تولید می کند. این نور ارزشمند بسیار نرم است، بنابراین در تنظیمات دوربین خود توجه کنید و حواستان باشد در صورت عکاسی اتوماتیک سرعت شاتر آنقدر پایین نباشد که لرزش دست شما باعث تار شدن عکس شود.

ساعت آبی نور بسیار مناسبی برای عکاسی سیلوئت (ضد نور) و عکاسی از منظره دارد.

نور میانه روز

زمانی که خورشید مستقیما بالای سر باشد (نور مستقیمی داشته باشد)، این نور مستقیم بسیار خشن است و می تواند سایه های بسیار تیره ای تولید کند.

وقتی می خواهید از یک نفر عکس بگیرید، چنین نوری سایه های بسیار خشنی در چهره مدل ایجاد می کند و به طور کلی این نور، بدترین نور برای عکاسی پرتره است. اما زمانی که از منظره عکس می گیرید یا عکس های خیابانی این نور قوی به شما رنگ های طبیعی با تن رنگی بسیار زیبایی خواهد داد.

عکاسی با نور طبیعی

مانی که نور میانه روز تنها منبع نوری شماست، دنبال سایه ای باشید تا سوژه خود را در آنجا قرار دهید. نور غیر مستقیم در سایه ها بسیار متعادل تر و بهتر است. فقط حواستان باشد که در قسمت هایی از سوژه شما نور مستقیم نتابیده باشد، چرا که در این صورت قسمت هایی از سوژه شما به شکلی نا مناسب روشن و یا حتی بیش از حد روشن خواهد شد.

یکی دیگر از موارد دیگری که در عکاسی در میانه روز می توانید از آن استفاده کنید استفاده از فلاش برای پر کردن سایه ها است. حتی فلاش خود دوربین می تواند در چنین مواقعی به شما کمک کند! استفاده از رفلکتور و یا یک تلطیف کننده هم می تواند به نرم تر شدن سایه های ایجاد شده بر روی سوژه به شما کمک کند.

عکاسی با نور طبیعی

روز های ابری و روز های آفتابی

زمانی که در فضای باز عکاسی می کنید، متوجه خواهید شد که در هوای ابری رنگ های سرد تر و نرم تری خواهید داشت. در بعضی مواقع، این می تواند یک گزینه مثبت باشد (برای مثال برای عکاسی پرتره در میانه روز)، اما در سایر موارد چنین نوری باعث تخت شدن عکس و در نهایت خسته کننده شدن عکس خواهد شد.

هوای ابری باعث می شود که دیگر ما نگران سایه ها نباشیم، اما باید حواسمان به تراز سفیدی هم باشد، و اینکه تن های رنگی در هوای ابری سرد تر هستند.

عکاسی با نور طبیعی

آشنایی با رنگ نورها

رنگ نورها با توجه به زمان و شرایط آب و هوایی متغیر است. نور در زمان میانی روز، شدید و بی رنگ است. نور عمودی و بی رنگ در این زمان از روز، عکس هایی بی روح و نامطلوب خلق می کند، به همین دلیل اکثر عکاسان با تجربه ترجیح می دهند صبح زود و یا اواخر روز عکاسی کنند.
نور پیش از طلوع کامل در آب و هوایی مناسب، به رنگ آبی سرد و ته رنگ قرمز، یا صورتی گلگون و قرمز شفاف است. درست هنگام طلوع، این رنگ به نارنجی گرم تبدیل می شود که مناظر و موضوع ها را با رنگ های زیبایی از نارنجی و طلایی پوشش می دهد. در حدود یک ساعت پیش از زمان غروب تا هنگام غروب کامل این تغییر رنگ به طور معکوس رخ می دهد. یعنی رنگ از نارنجی طلایی گرم به قرمز آبی، صورتی گلگون و قرمز شفاف تغییر می کند.

رنگ نور به شدت تحت تاثیر دما است و با مقیاس کلوین سنجیده می شود. این مقیاس، رنگ هر دما و منبع نوری که چنین رنگی ایجاد می کند را نشان می دهد.
دمای بالای رنگ، یعنی از ۵۰۰۰ کلوین به بالا، معمولا رنگ های سرد نامیده می شوند و ته مایه های آبی سفید دارند. دماهای پایین تر رنگ ، بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین، رنگ های گرم خوانده می شوند و ته مایه های زرد سفید و قرمز دارند.
در اینجا برخی از دمای رنگ های معمول همراه با منابعشان و نمونه ای از رنگ مربوط به هر دما را آورده ایم.

عکاسی با نور طبیعی

نور را یاد بگیرید!

با داشتن موارد ذکر شده در ذهن، درک کردن و به کار گرفتن نور باید نکات بعدی دیگری باشند که بر آنها مسلط می شوید تا در نهایت بتوانید با استفاده از آنها قدرت عکاسی خود را تقویت کنید. این امر نیازمند تمرین و مشاهده بسیار است. بهترین راه برای تقویت عکاسی شما این است که بیرون بروید و عکس بگیرید.

بعد از گذشت زمان می توانید بهترین نور را برای داشتن بهترین عکس ممکن پیدا کنید!

نظرات بسته شده است.