سوء استفاده و آزار جنسی کودکان

من رئیس بدن خودم هستم!!!

 یکی از خطراتی که همه ی کودکان و نوجوانان با آن روبرو هستند، خطر سوء استفاده و آزار جنسی است که متأسفانه آمار مربوط به آن کم نیست. خیلی از افراد تصور می کنند، کسانی که کودکان را مورد تجاوز جنسی قرار می دهند افرادی غریبه در کوچه و خیابان هستند، که مثلاً با یک شکلات کودک را فریب داده اند و تنها راه حل هم این بوده که به کودکان گفته شود با غریبه ها صحبت نکن !

باید گفت طبق آمار و تحقیقاتی که انجام شده اکثر افرادی که کودکان را مورد آزار جنسی قرار داده اند، کسانی بوده اند که کودک او را به خوبی می شناخته است و فردی از دوستان، اقوام، همسایه، و حتی اعضای خانواده بوده است.

این حقیقت تلخی است که باید پذیرفت. و باید در مقابل خطری که فرزندمان را تهدید می کند، هوشیار و آگاه بود. در واقع در اغلب موارد متجاوزان در ارتباط نزدیک با فرد قربانی قرار دارند و با ترفندها و روش های مختلف به کودک نزدیک می شوند.
فرد متجاوز با دادن هدیه، پول، ابراز علاقه و رفتارهای محبت آمیز سعی در جلب اعتماد اولیه کودک می کند و در واقع یکباره کودک را مورد تعرض قرار نمی دهد.

سوء استفاده و آزار جنسی ک

غفلت از تربیت جنسی، احتمال سوء استفاده و آزار جنسی را در فرزند شما افزایش می دهد. یکی از وظایف پدر و مادر امروزی افزایش آگاهی در مورد این موضوع مهم و به کارگیری راهکارهای مناسب برای آموزش و یادگیری فرزندان برای کاهش احتمال خطر آزار جنسی است، از جمله، مهارت نه گفتن به بزرگترها!

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، احتمال سوء استفاده جنسی در کودکانی که پدر و مادر آن ها در تربیت جنسی موفق بوده اند و ارتباط راحت، گشوده و مناسبی بین آن ها وجود داشته است، به مراتب کمتر از سایر کودکان است.

هر چقدر شما پدر و مادر عزیز در مورد سوء استفاده و آزار جنسی، ویژگی های افرادی که مرتکب آن می شوند، شرایطی که احتمال وقوع آن را افزایش می دهد، مهارت هایی که باید به فرزندتان بیاموزید و مواردی که باید به عنوان پدر و مادر، نسبت به آن دقیق و هوشیار باشید، آگاهی کامل تری داشته باشید، بهتر می توانید فرزند خود را در مقابل این خطر مصون نگه دارید.

مسلماً در اینجا نیز کیفیت ارتباط و میزان صمیمیت شما با فرزندتان نقشی تعیین کننده در کاهش خطر آزار جنسی دارد. افرادی که مرتکب آزار جنسی کودکان می شوند، بیشتر کودکانی را انتخاب می کنند که از عزت نفس پایین تری برخوردارند و نیاز به محبت و جلب توجه در آنان بالاتر است.

مطالب مرتبط
1 از 5

انواع رفتارهایی که پیش زمینه جنسی داشته باشد یعنی با آلت تناسلی مرتبط باشد، شامل سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان می‌شود. در مجموع انواع آزار جنسی در مورد کودکان و نوجوانان عبارتند از:

۱- برقرار کردن ارتباط جنسی با کودک
۲- نشان دادن اعضای تناسلی خود به کودک
۳- تماس جسمی با کودک
۴- استفاده از کودک جهت پورنوگرافی.

سوء استفاده و آزار جنسی

علایم هشدار دهنده سوء رفتار جنسی در کودکان شامل موارد زیر می شود:

وابستگی و چسبندگی شدیدبی قراریواپس روی (مثل مکیدن شست)- اختلالات خواب و کابوسهای شبانهاختلالات خوردناختلالات و شکایات سایکو سوماتیکاختلال در مدرسه و درسخون یا اسپرم روی لباس زیردرد ناحیه ژنیتال و مقعدیشب ادراری تازه به وجود آمدهدردهای شکمی راجعه و مکررکبودی برخی از قسمت های بدن بچه.

اینها علائمی است که به والدین کمک می کند تا پی ببرند اتفاقی در حال وقوع است که آنها بی اطلاع هستند و باید به دنبال علت این رفتارها باشند.

بعد از آزار جنسی ممکن است رفتارهای مشکوک و پرخطری توسط کودک رخ دهد. مرحله وقوع رفتارهای پرخطر، با پرخاشگری کودک، تغییر خلق و خو و مقاومت در مورد رفتن به خانه یا محلی که فرد متجاوز قرار دارد، همراه می شود، مثلا می گوید من خانه فلانی را دوست ندارم، ورزش نمی روم، سرویس مدرسه را دوست ندارم، مدرسه را دوست ندارم و … .

در این مرحله کودک معمولأ از والدین سؤالاتی در مورد رازداری و اینکه آیا هر کس هر چیز بگوید باید انجام دهم یا اینکه آیا ممکن است افراد نزدیک (فامیل، دوست، مربی و …) دچار اشتباه شوند و از این قبیل سوالات را مطرح می کند. والدین باید هوشیار باشند که سؤالات کودکان بی دلیل نیست.

باید به کودکی که مورد تعرض یا آزار قرار گرفته این مفهوم را یادآوری کرد که مقصر او نبوده است، باید برای کودک شرایط امن به وجود آورد چراکه سوءاستفاده کننده به اندازه کافی او را تهدید کرده است.
در هر حال باید توجه داشت، تجاوز جنسی بحث پیچیده ای است و احتیاج به کار روان درمانی دارد هر چقدر هم معلم و پدر و مادر به بچه عشق و محبت بدهند کافی نیست و بچه احتیاج به فرایند درمان دارد. یک کار گروهی باید بین خانواده و روانشناس اتفاق بیفتد.

نظرات بسته شده است.