زندگی زناشویی در اولویت دوم

هفت اشتباه بزرگ پدران و مادران در تعلیم و تربیت کودکان، اشتباه دوم

اشتباه دوم: قراردادن زندگی زناشویی در اولویت دوم
در بسیاری از خانواده ها ممکن است سالیان سال بگذرد و زن و شوهر هیچ وقتی را برای خودشان به تنهایی نگذاشته و اصولا هیچ نوع مسافرت یا تفریحی خارج از تفریح های دسته جمعی خانوادگی نداشته باشند. این بزرگ ترین اشتباه پدر و مادر است که ازدواج خود را در ردیف دوم و ارجحیت پایین تری نسبت به رسیدگی به فرزندان خود قرار دهند.

تعداد زیادی از والدین، هیچ کاری را بدون حضور و شرکت فرزندان انجام نمی دهند و بسیاری از این زن و شوهر ها هیچ نوع ارتباطی با هم ندارند جز آن چه مربوط به بچه ها و انجام خواسته های آن ها می شود.

شاید یکی از دلایل بزرگ افسردگی پدر و مادران بعد از این که آخرین فرزند آن ها خانه را ترک می کند این است که متوجه می شوند که تنها چیزی که آن ها را به هم وصل کرده بود وجود بچه ها و ارتباط آن ها با یکدیگر در مورد بچه ها بود و حالا که دیگر بچه ها نیستند، خود زن و شوهر نیز چیزی بین هم و با هم ندارند و حتی یکدیگر را نمی شناسند، زیرا همه انرژی آن ها صرف بچه ها شده و اصلا به ازدواج خود نرسیده اند.

زندگی زناشویی در اولویت دوم

به وجود آوردن یک رابطه خوب زن و شوهری وظیفه زن و شوهری است که نقش پدر و مادر بودن را نیز دارند، یعنی در حقیقت تمام تصمیم های خوب و بد خانوادگی و تربیت فرزندان در دست زن و شوهر است که اگر تمرکز خود را روی پدر و مادر بودن بگذارند تا روی زن و شوهر بودن، همه چیز متاسفانه نتیجه معکوس خواهد داد، چون در این صورت نه تنها ازدواج خود را از بین می برند بلکه بچه هایی تربیت می کنند که نه تنها به پدر و مادر وابسته هستند بلکه نمونه یک رابطه خوب زن و شو هری را نیز در جلو چشم خود ندیده اند.

تمام این مباحث به این معنی نیست که از تربیت و رسیدگی به فرزندان غافل شوید، بلکه در مواردی آنی، به خواسته های طبیعی و لازم یکدیگر به عنوان زن و شوهر و نه لزوما  پدر و مادر توجه کنید.

چه باید کرد؟
۱- در ۲۴ ساعت روز و شب، سعی کنید به هر صورت که ممکن است وقتی برای مکالمه، نوازش و رسیدگی به زوج خود پیدا کنید. شاید بهترین راه این باشد که بچه ها را هر شب سر ساعت معین به اتاق خود بفرستید تا بخوابند و شما و زوجتان در خلوت و بدون حضور بچه ها زندگی ازدواجی و رابطه خود را ادامه دهید.
۲- حداقل هفته ای یک بار دو نفری از خانه بیرون بروید و به رستوران، سینما و یا سایر اماکن تفریحی و فرهنگی سری بزنید و نگهداری از فرزندان را دلیل عدم زندگی رضایت بخش خود نکنید.
۳- مسافرت های کوچک و چند روزه را بدون حضور بچه ها برای خود ایجاد کنید.
۴- برای پرورش و رشد رابطه زناشویی خود ازهر طریقی که ممکن است استفاده کنید، از طریق رفتن به کلاس و یا ملاقات های مفید با دوستان برای راهنمایی و مشاوره و یا حتی مراجعه به روانشناسان و مشاوران خانواده.
۵- روز های تولد، سالگرد ازدواج و تاریخ های مهم دیگر را که در زندگی هر کدام از زوج ها مهم است ، به خاطر بسپارید ودر مورد آن ها از خود توجه نشان دهید و گل و شعر و شیرینی به یکدیگر هدیه دهید.
زندگی زناشویی در اولویت دوم
۶- به فرزندان خود نشان دهید که به زوج خود احترام می گذارید.
۷- در حضور فرزندانتان از محبت به یکدیگر، در آغوش گرفتن و… غافل نشوید.

 

منبع کتاب هفت اشتباه بزرگ پدران و مادران در تعلیم و تربیت فرزندان

نظرات بسته شده است.