روش هایی برای تشویق کودکان به استقلال شخصیت

یکی از مهمترین اهداف ما به عنوان پدر و مادر، یاری کردن کودکان برای یافتن شخصیتی مستقل از ماست، کمک به آن ها برای این که بتوانند بدون ما خودشان را اداره کنند و انسان هایی باشند مستقل، با سرشتی مخصوص به خود و با سلیقه ها و آرزوهایی متفاوت با ما.
اما دسترسی به این هدف چگونه ممکن است؟
در مقالات قبلی در مورد روش های جایگزین تنبیه در کودکان و ۲۰ پیشنهاد برای شادکردن کودکان با شما صحبت کردیم و امروز روش هایی را برای تشویق کودکان به استقلال شخصیت بیان می کنیم و در هفته های آینده در بخش کودکان رسانه تاپ تکست در مورد موضوعاتی دیگر با شما گفتگو خواهیم کرد.
در زیر روش هایی برای تشویق به استقلال شخصیت در کودکان بیان می شود:
۱-اجازه دهید کودکان، خود، انتخاب کنند.
همه این انتخاب ها، تمرینات ارزشمندی است که کودک برای تصمیم گیری انجام می دهد و شما به عنوان یک بزرگسال اگر تجربیات زیادی در تمرین داوری نداشته باشید،برایتان مشکل است که مجبور شوید در آینده در مورد انتخاب شغل، شیوه زندگی و ازدواج تصمیم بگیرید.
مثال: بهتر است به کودک بگوییم: دلت می خواد شلوار قرمز رو بپوشی یا خاکستری رو؟
مثال: بهتر است به کودک بگوییم: دلت می خواد یه لیوان آبمیوه بخوری یا نصف لیوان؟
مثال: بهتر است به کودک بگوییم: ما پنج دقیقه دیگه میخوایم بریم، دلت می خواد باز هم سرسره بازی کنی یا تاب بازی؟
  • روش تشویق کودکان به استقلال شخصیت
۲- برای تلاش کودک احترام قایل شوید.
وقتی تلاش کودک مورد احترام قرار گیرد، جرات خود را متمرکز می کند تا کار خودش را به پایان برساند.
مثال: به جای “اون جعبه رو بده به من” بهتر است بگوییم: ” در جعبه ممکنه سخت باز بشه، گاهی اوقات اگه درش رو با قاشق بکوبی، بهتر باز می شه.”

مثال: به جای “جمع کسرهای متعارفی خیلی آسونه، من خودم کمکت می کنم”، بهتر است بگوییم: ” جمع کسرهای متعارفی، بعضی وقت ها سخته، پیدا کردن مضرب مشترک، آسون نیست.”

روش های تشویق کودکان به استقلال شخصیت

۳- بیش از اندازه سوال نکنید.
سوال بیش از حد ممکن است تجاوز به زندگی خصوصی شخص تلقی شود. کودکان معمولا در موقع مناسب، خود در مورد آن چه که می خواهند صحبت خواهند کرد.
مثال: به جای “چطور بود؟ معلمت از انشات خوشش اومد؟ امتحان ریاضیتو دادی یا نه؟ امروز کسی دنبالت می آد که برین بازی کنین؟ نه! چرا؟ ” بهتر است به کودک بگوییم: ” سلام، از دیدنت خوشحالم.”

روش های تشویق کودکان به استقلال شخصیت

۴- در پاسخگویی به سوالات شتاب نکنید.
وقتی کودکان سوالاتی می پرسند، شایسته است که اول، فرصت یافتن سوالات را به خودشان واگذار کنید.
مثال: دختر: پدر، بارون از کجا می آد؟ به جای “باران در اثر تبخیر و تراکم بخار آب به وجود می آید، عملا آنچه که اتفاق می افته اینه که…” بهتر است بگوییم: ” سوال جالبیه، تو خودت چی فکر می کنی؟”

مثال: پسر: چرا مادربزرگ هر هفته به دیدن ما می آد؟ به جای “چون که ما رو خیلی دوست داره، چون که خونه اش نزدیک به خونه ماست و…” بهتر است بگوییم: ” تو نمی دونی چرا مادربزرگ هر هفته به دیدن ما می آد؟”

روش های تشویق کودکان به استقلال شخصیت

۵- کودکان را تشویق کنید تا از منابع و ماخذ بیرون خانه استفاده کنند.
ما می خواهیم کودکانمان بدانند که آن ها کاملا متکی به ما نیستند، دندان پزشک، دنیای بیرون خانه، بچه های بزرگتر و…می توانند برای کمک به مشکلاتشان فرا خوانده شوند.
مثال: دختر: همه دوست های من اجازه دارند آدامس بجوند، می تونی برای من آدامس بخری؟
مادر: بذار به دندان پزشک بگیم، ببینیم نظر اون در این باره چیه.

مثال: پسر: پدر باید تو ریاضی کمکم کنی، من خیلی عقب موندم.
پدر: چطوره که از معلمت بخوای تا یک نفر از کلاس های بالاتر بهت معرفی کنه و تو ازش درس خصوصی بگیری.

روش های تشویق کودکان به استقلال شخصیت

۶- امید را از دست ندهید.
به جای این که یاس در دل کودکانتان پدید آورید، بگذارید به تجربه و اکتشاف بپردازند و گاهی اوقات ار تحقق رویاهایشان حمایت کنید.

مثال: کودک:” می توانم وقتی بزرگ شدم مهندس بشم؟” بهتر است مادر به جای این که بگوید: ” با این نمرات ریاضی، فکرشم نکن.” بگوید: ” پس تو می خوای مهندس بشی؟”

مثال: کودک: ” مادر، من دارم سعی می کنم تو نمایشنامه ای که می خوان در مدرسه اجرا کنن، نقش اصلی رو به دست بیارم، خوبه؟ بهتر است مادر به جای این که بگوید: ” ببین من نمی خوام ناامیدت کنم، ولی چرا می خوای نقش اصلی رو بگیری، وقتی تجربه بازی گری نداری؟ شاید یه نقش کوچکتر برات بهتر باشه.” بگوید: ” پس تو می خوای نقش اصلی رو بازی کنی، تجربه خوبی برات  میشه.”

امید و استقلال شخصیت کودکان

 

 

منبع کتاب "به بچه ها گفتن، از بچه ها شنیدن "نوشته: آدل فابر و الین مازلیش

نظرات بسته شده است.