دوربین بدون آینه چیست ؟

در چند سال گذشته دوربین­های بدون آینه محبوببیت زیادی یافته و در حال تغییر در بازار دوربین های دیجیتال هستند.برای شناخت بهتر این دوربین­ها بهتر هست که  ابتدا با نوع کار آینه در دوربین­های DSLR آشنا بشیم.

در این دوربین­ها تصویری که  از طریق منظره یاب دیده می­شود با تصویری که روی فیلم می­افتد متفاوت است و تصویر منظره یاب معکوس است برای حل این مشکل یک اینه با زاویه ۴۵درجه پشت لنز قرار دارد و تصویر حاصل از لنز را به سمت بالا منعکس می­کند و از طریق یک منشور تصویر منعکس شده و به منظره­یاب می­برسد و در لحظه عکاسی و با فشار دادن شاتر آیینه برای کسری از ثانیه بالا رفته و از سر راه نور کنار می­رود تا تصویر روی سنسور بیفتد و عکس ثبت شود.

دوبینهای بدون اینه

این سیستم در دوربین های بدون آینه (Mirrorless Camera ) وجود ندارد که  دلیل نام گذاری این دوربین ها هم همین است.

در این دوربین‌ها نوری که از لنز عبور می‌کند همیشه به سنسور تصویر می‌رسد. از آن جا که نور در یک منظره یاب اپتیکی ( optical viewfinder ( OVF ) ) منعکس نمی‌شود، معمولا دوربین‌های بدون اینه دارای منظره‌یاب‌های الکترونیکی ( electronic viewfinders ( EVF ) ) و صفحه نمایش ( LCD ) هستند که آنچه را که سنسور تصویر می‌بیند، برگردانند.

به دلیل نداشتن سیستم آینه و منظره‌یاب اپتیکی، دوربین‌های بدون آینه در مقایسه با دوربین‌های DSLR ساده‌تر، سبک‌تر و کوچک‌تر هستند.

تصویر زیر تفاوت بین دوربین DSLR و دوربین بدون آینه را نشان می‌دهد.

دوبینهای بدون اینه

همان طور که در تصویر می‌بینید، در مقایسه با دوربین‌های بدون آینه ، DLSR ها دارای اجزای داخلی بسیار بیشتری هستند. اما مشکل این مدل‌ها که باعث ایجاد نگرانی در کاربران حرفه‌ای است نبود منظره‌یاب (viewfinder) اپتیکال در این دوربین‌ها است. در این مدل‌ها باید از صفحه‌نمایش پشت دوربین یا منظره‌یاب الکترونیکی تصویر را ببینید. در این نوع از منظره‌یاب‌ها تصویری که سنسور گرفته به شکل الکترونیکی روی یک صفحه‌نمایش کوچک می‌افتد که از طریق چشمی می‌توانید ببینیدش. همین مساله باعث شده نگرانی‌هایی درباره کیفیت تصویر، قابلیت‌ها و شیوه کار با این دوربین‌ها بوجود بیاید.

یک موضوع دیگر هم این است که گستره لنزهایی که برای دوربین‌های بدون‌آینه وجود دارد نسب به دوربین‌های DSLR محدودتر است. حال با رونق گرفتن نسبی دوربین‌های بدون‌آینه و معرفی لنزهای جدید می‌شود گفت این دوربین‌‎های به رقبای قدرتمندی برای DSLRها تبدیل شده‌اند؟ اساسا کدام یک از این دو نوع دوربین بهترند؟ برای اینکه تصمیم‌گیری را ساده‌تر کنیم، ۱۰ تفاوت کلیدی این دو نوع دوربین را بررسی کرده‌ایم.

۱اندازه و وزن

دوربین DSLR: می‌توانند سنگین و بزرگ باشند البته همین موضوع هم برای لنزهای بزرگ و افراد با دستان بزرگ ممکن است مزیت تلقی شود.

دوربین بدون آینه: سبک‌تر و کوچک‌ترند اما گاهی لنزهای‌شان به بزرگی لنز دوربین‌های DSLR است.

دوربین های بدون اینه

۲لنزها

دوربین DSLR: دوربین‌های کنن و نیکون گستره کاملا وسیعی از لنزها را پشتیبانی می‌کنند و برندهایی مثل سونی یا پنتاکس هم چندان از دو شرکت دیگر یاد شده عقب نیستند.

دوربین بدون آینه: گرچه تعداد و تنوع لنزهای مدل‌های بدون‌آینه به پای DSLRها نمی‌رسد اما برندهای الیمپوس، پاناسونیک و فوجی گستره نسبتا قابل قبولی از لنزها را در اختیارتان قرار می‌دهند و سونی هم در این حوزه وضع چندان بدی ندارد.

دوربین های بدون اینه

۳منظرهیاب

دوربین DSLR: هنوز هم خیلی از عکاس‌ها ترجیح می‌دهند از منظره‌یاب اپتیکال برای عکاسی استفاده کنند. این منظره‌یاب‌ها دید طبیعی، شفاف و بدون هر نوع تاخیر و لگ ایجاد می‌کنند. در حقیقت هنوز خیلی از عکاس‌ها ترجیح می‌دهند اول جهان را به شکل طبیعی از چشم‌شان ببیند و بعد بلافاصله با ثبت عکس نسخه دیجیتال آن را تماشا کنند، از نظر این عده به این شکل احتمال خطا در فرآیند عکاسی هم کاهش پیدا می‌کند.

دوربین بدونآینه: گروه دیگری از عکاس‌ها، بازنمایی دیجیتال صحنه را به دیدن تصویر از طریق منظره‌یاب اپتیکال ترجیح می‌دهند، در واقع همان تصویری که دوربین در مرحله نهایی ثبت خواهد کرد. یکی از خوبی‌های منظره‌یاب دیجیتال این است که از طریق بررسی تصویر در این نوع منظره‌یاب‌ها جزییات بیشتری در اختیارتان قرار می‌گیرد برای مثال هیستوگرام زنده تصویر. در عین حال چنین تصویری به شدت به تصویری که دوربین نهایتا ثبت می‌کند نزدیک است. گرچه به هر حال با حرکت سریع دوربین ممکن است تصویر لگ داشته باشد و برای‌تان مشکلاتی ایجاد کند.

دوربین های بدون اینه

۴فوکوس خودکار

دوربین DSLR: باید گفت هنوز این دوربین‌ها با استفاده از فوکوس خودکار مجهز به تکنولوژی تشخیص فاز برای تعقیب سریع سوژه‌ها مدل‌های بهتری هستند اما اگر بخواهید همین کار را در حالت نمایش زنده (live view) انجام دهید چندان بازدهی خوبی نخواهید داشت.

دوربین بدونآینه: این مدل‌ها قادرند در شرایطی که از صفحه‌نمایش LCD استفاده می‌کنید سریع‌تر عکاسی کنند و در حالت نمایش‌زنده مشکلات کمتری نشان دهند.

دوربین های بدون اینه

۵عکاسی پیاپی

دوربین DSLR: در این حوزه بخصوص بهترین DSLRها هم به سرعت مدل‌های قدرتمند دوربین‌های بدون‌آینه نمی‌رسند.

دوربین بدونآینه: همانطور که گفته شد نبود آینه باعث شده افزایش سرعت عکاسی در این مدل‌ها آسان‌تر باشد. در حالی که بعضی از قدرتمندترین مدل‌های DSLR می‌توانند تا ۱۴ فریم بر ثانیه عکاسی کنند اما دوربین‌های بدون‌آینه‌ای هستند که تا ۶۰ فریم بر ثانیه عکس پیاپی می‌گیرند.

دوربین های بدون اینه

۶ضبط ویدیو

دوربین DSLR: از نظر تاریخی ابتدا این مدل‌ها بودند که قابلیت فیلمبرداری HD و FHD را فراهم کردند. با این همه در عمل نمی‌توان مزایای قابل‎توجهی برای DSLRها در این حوزه قایل شد.

دوربین بدون آینه: فیلمبرداری ۴K یکی از قابلیت‌هایی است که در دوربین‌های بدون‌آینه بیشتر به چشم می‌خورد و در آن‌ها قابلیت معمول‌تری به حساب می‌آید. در مجموع اگر نگوییم فیلمبرداری با این دوربین‌ها بهتر از مدل‌های DSLR است باید گفت چیزی از آن‌ها کم ندارد.

دوربین های بدون اینه

۷ویژگیها

دوربین DSLR: حتی رده‌پایین‌ترین مدل‌های این دوربین‌ها هم امکانات کنترل دستی کاملی به کاربر می‌دهند. در این حوزه DSLRها دوربین‌های کاملا قدرتمندی هستند.

دوربین بدونآینه: می‌شود گفت که بدون‌ آینه‌ها هم اصلا در زمینه ویژگی‌های مورد بحث چیزی کم از DSLRها ندارند. در واقع از نظر قابلیت‌های عکاسی و کنترل دوربین، تفاوت خاصی بین بدون‌آینه‌ها و DSLRها وجود ندارد.

دوربین های بدون اینه

۸کیفیت تصویر

دوربین DSLR: بهترین و جدیدترین سنسورهای APS-C یا فول‌فریم در دوربین‌های DSLR به کار گرفته می‌شوند و کیفیت تصاویر این دوربین‌ها بالا است.

دوربین بدون آینه: این مدل‌ها هم از همان سنسورها استفاده می‌کنند و در مواردی شاهد کیفیت یکسان عکاسی هستیم اما گاهی هم از سنسورهای کوچکتر در بعضی از مدل‌ها استفاده می‌شود. در واقع بعضی وقت‌ها باید بین اندازه دوربین و کیفیت نهایی تصویر یکی را انتخاب کنیم.

دوربین های بدون اینه

۹عمر باتری

دوربین DSLR: با یک بار شارژ کردن این مدل‌ها می‌توانید بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ شات عکاسی کنید. در بعضی از مدل‌هایی که از نظر باتری قدرتمندتر هستند این عدد به بیش از ۱۰۰۰ هم می‌رسد.

دوربین بدون آینه: باتری این مدل‌ها کاملا ضعیف‌تر است و پس از حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ شات باید یک بار دیگر باتری را شارژ کنید.

دوربین های بدون اینه

۱۰قیمت

دوربین DSLR: اگر دنبال یک مدل با قابلیت‌های مناسب می‌گردید انتخاب یک DSLR از نظر هزینه و فایده گزینه مناسب‌تری است. در واقع با پول کمتری می‌شود یک DSLR نسبتا قدرتمند تهیه کرد.

دوربین بدون آینه: شاید خیال کنید طراحی ساده‌تر دوبین‌های بدون‌آینه آن‌ها را از نظر قیمت هم به گزینه ارزان‌تری تبدیل کرده است اما متاسفانه اینطور نیست. در یک مقایسه برابر دوربین‌های بدون‌آینه کمی گران‌تر هستند.

دوربین های بدون اینه

 

نیکون Z6 وفوجی‌فیلم X-T3 و سونی آلفا A6000 و  کانن EOS R و فوجی‌فیلم GFX 50R و نیکون Z7 و  سونی آلفا A7R III چند نمونه از بهترین دوربین های بدون آینه در بازار هستند.

دوربین های بدون اینه

امیدوارم با خوندن این مطلب شناخت بهتری از دوربین های بدون اینه پیدا کرده باشید و بتونین در خرید دوربین های آینده تان تصمیم درستی بگیرید.

نظرات بسته شده است.