خودارضایی کودکان

آیا خودارضایی در کودکان مسئله ای جدی است ؟!!!

خودارضایی کودکان نیز از مسایل مهم در تربیت جنسی کودک است. لمس آلت جنسی در کودکان (در حد معمول) امری طبیعی است. نگرش والدین نسبت به برهنگی و دست زدن به آلت تناسلی، تأثیر قدرتمندی بر رشد جنسی و رابطه جنسی در بزرگسالی فرزندان دارد.

مثلاً اگر کودکان آموخته شود که دست زدن به دستگاه تناسلی گناه است. هنگام ازدواج، سفر به دنیای سکس با این اعتقاد قوی که کاری زشت و گناه آلود را انجام می دهد، آغاز می شود.

در بعضی شرایط خودارضایی در فرزندان را باید جدی گرفت. مثلاً زمانی که به هیچ عنوان حاضر نیست دست از رفتارش بردارد و حالتی وسواس گونه پیدا می کند. پدر و مادر عزیز باید بدانید در مواقعی که شاهد خودارضایی کودک تان هستید، رفتار تند و خشن نشان ندهید.

آرامش خود را حفظ کنید. و از راهکارهای مناسب بهره ببرید. یکی از این راهکارها، ارتباط بدنی و صمیمیت بیشتر با کودکتان است. بسیاری از کودکان در مواقعی که دچار اضطراب و استرس هستند، بیشتر به خودارضایی رو می آورند. تلاش برای بهبود ارتباط و ابراز عشق و علاقه ی کلامی و بدنی تا حد زیادی می تواند کودکتان را از استرس و اضطراب دور نگه دارد.

خودارضایی کودکان

مطالب مرتبط
1 از 5

خودارضایی از مشکلات شایع کودکان در سنین ۳ تا ۴ سالگی است. در واقع کودک با تکرار این رفتار به احساسات لذت بخشی دست خواهد یافت. حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا عروسک و سایر اشیا در کودکان (بویژه دختر بچه‌ها) بسیار معمول است.

در تربیت جنسی کودک والدین باید اطمینان پیدا کنند که خودارضایی کودکان رفتاری طبیعی است. بهتر است کودک بفهمد که این رفتار جامعه پسند نبوده و نباید آن را تکرار کند که البته این ادراک باید در محیطی آرام و بدون ترس ایجاد گردد. مشغول کردن کودک به سایر فعالیت‌ها و منحرف کردن حواس او از این رفتار مفید واقع می‌شود.

بنابراین در صورتی‌که کودک آلت تناسلی خود را دستکاری کرد از خشونت بپرهیزید و به آرامی او را مشغول کار دیگری کنید. علت این عمل ممکن است کنجکاوی، ناآشنایی با اعضای بدن، مشکل جسمی (خارش، انگل، سوزش خشکی پوست و …) یا عدم رعایت بهداشت باشد و یا در برخی موارد علت آن فشارهای روحی باشد تا از این طریق به آرامش برسد. این موارد را باید با پزشک در میان گذاشت.

برخورد خشن در این موارد کودک را حساس‌تر و عمل را تثبیت می‌کند و او احساس افسردگی خواهد کرد و برای پرسش‌ها و ابهام‌های جنسی، دیگر به سراغ شما نمی‌آید.

نظرات بسته شده است.