تربیت جنسی؛ ضرورتی اجتناب ناپذیر

تربیت جنسی؛ ضرورتی اجتناب ناپذیر

فرزندتان گرانقدرترین نعمتی است که در زندگی دارید و تا آنجا که توان دارید برای خوشحالی، خوشبختی و موفقیت او تلاش می کنید. شما به عنوان مادر ، پدر و همچنین اعضای تعیین کننده‌ی خانواده نقشی موثر در پرورش رفتارهای سالم فرزندانتان به عهده دارید .

شیوه ی تربیتی شما در شکل گیری باورها، ارزش ها و نگرش های فرزندتان که در تمام طول زندگی او تأثیرگذار هستند، نقش دارد. از طرفی موقعیتی که کودکان امروز در آن رشد می کنند قابل مقایسه با سالهای گذشته نیست. شما به راحتی می توانید سالهای کودکی یا نوجوانی خود را به یاد بیاورید و تفاوت شرایط زندگی امروزی با گذشته را به وضوح ببینید.

تربیت جنسی؛ ضرورتی اجتناب ناپذیر

یکی از علل این تفاوت ها گسترش رسانه های جمعی، اینترنت، برنامه ها و فیلم های در دسترس است که در کنار همه ی مزیت هایشان خطراتی نیز به همراه دارند. فرزندان امروز در صورت غفلت، بی توجهی و عدم نظارت صحیح والدین، در معرض آسیب های جدی تری قرار دارند. روابط پر خطر و آسیب زا، دوستی های ناسالم و سوء استفاده های عاطفی و جنسی که در صورت عدم نظارت به راحتی می تواند در محیط های مجازی و واقعی اتفاق بیفتد، بخشی از این آسیب ها هستند.

تربیت فرزند، ابعاد مختلفی دارد و یک تربیت درست، تربیتی است که همه جنبه های زندگی فرد را دربر گیرد. یکی از ابعاد مهم تربیتی، تربیت جنسی است؛ بعدی که غفلت درباره آن عواقب ناخوشایندی مانند اختلالات جنسی، زندگی مشترک ناموفق و حتی گرایش به بزهکاری در پی خواهد داشت.

عدم توجه به تربیت جنسی و ناآگاهی والدین، می تواند پیامدهای زیادی- هم برای والدین و هم فرزندشان- داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

رفتارهای تند و خشن والدین در مقابل رفتارها و کنجکاوی های جنسی طبیعی فرزندشان، عدم نظارت صحیح بر فرزند و روابط او، عدم آموزش به فرزندان در مورد مسایل ضروری که در هر سن باید بدانند.

مطالب مرتبط
1 از 5

تربیت جنسی؛ ضرورتی اجتناب ناپذیر

تربیت جنسی فرایندی است که طی آن، در فرزند شما نگرش ها، باورها و ارزش هایی شکل می گیرد که در تمام طول عمر، بر موضوعات مهمی مثل روابط بین فردی و عاطفی، صمیمیت، هویت و گرایش جنسی او تأثیرگذار است.

در فرایند تربیت جنسی، رفتارها و مهارت های والدین در این زمینه، کیفیت ارتباط با فرزند، ارائه ی اطلاعات مناسب، بجا و به موقع از اهمیت زیادی برخوردار است. بعضی از والدین با ایجاد محدودیت های زیاد برای فرزند خود سعی می کنند احتمال آسیب به او را کاهش دهند. هرچند ممکن است این والدین در کوتاه مدت موفق شوند؛ اما این شیوه به هیچ وجه مناسب نیست.

در واقع این شیوه، پاک کردن صورت مسئله است. فرزند ما بالاخره باید روزی وارد اجتماع شود و بتواند در آن موفق باشد. در صورتی که جامعه ی خودش را نشناخته باشد و آگاهی ها و مهارت های لازم برای حضور در آن را نداشته باشد، چگونه می تواند احساس رضایتمندی، کفایت و موفقیت داشته باشد؟ در چنین فردی مهارت تصمیم گیری درست و انتخاب راهکارهای عاقلانه به خوبی شکل نمی گیرد.

بسیاری از والدین گمان می کنند که منظور از تربیت جنسی، آموزش مسایل جنسی و گفتگو با کودک در مورد نحوه برقراری رابطه جنسی است؛ اما به هیچ عنوان تربیت جنسی به این معنی نیست. برای یک تربیت جنسی سالم، در درجه ی اول شما باید از اهمیت تربیت جنسی فرزند خود مطلع باشید و آن را جدی بگیرید.

سعی کنید آگاهی های خود را از طریق منابع قابل اعتماد و  در دسترس، مانند کتاب، فایل های آموزشی و شرکت در کارگاه های آموزشی افزایش دهید و در صورت نیاز از یک متخصص کمک بگیرید.

همچنین هنگام پاسخگویی به سؤالات آن ها نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • سعی کنید براساس سن و سطح کنجکاوی پاسخ بدهید.
  • سعی کنید شنونده خوبی باشید و با دقت به صحبت های کودک تان گوش دهید.
  • همیشه با تشویق شروع کرده و پاسخ را با پرسش آغاز کنید. با این روش می توانید دانسته ها یا حدسیات کودک را به روش درست ساماندهی کنید.
  • دستپاچه نشوید و طفره نروید.
  • صادق باشید.
  • به زبان کودکانه صحبت کنید.
کیفیت ارتباط شما با کودک تان، چگونگی ابراز عشق و علاقه ی شما به او، میزان صمیمیت و راحتی فرزندتان برای صحبت با شما همگی بخش مهمی از تربیت جنسی هستند. زیرا در صورتی که ارتباط سالم، صمیمانه و پر مهری بین شما و فرزندتان برقرار نباشد، کودک شما بسیار آسیب پذیرتر خواهد بود و احتمال اینکه در معرض خطرات و مشکلات جنسی قرار بگیرد افزایش می یابد.

نظرات بسته شده است.