برآورده کردن تمام خواسته های فرزندان

هفت اشتباه بزرگ پدران و مادران در تعلیم و تربیت کودکان، اشتباه اول

پدر و مادر بودن یکی از رضایت بخش ترین و در عین حال سخت ترین کارهایی است که هر کس می تواند در طول زندگی خود انجام دهد، در عین حال که تا کنون انواع کتاب ها و دستورالعمل ها در مورد پدر و مادر خوب بودن نوشته شده، هنوز بسیاری از پدر و مادر ها دچار ابهام هستند و نمی دانند که بهترین راه تربیت فرزند کدام است.

البته این واقعیت را نیز باید قبول کنیم که همیشه نمی توانیم انتظار داشته باشیم که ما بهترین پدر و مادر بوده، بهترین خانواده را داشته باشیم و فرزندانمان بهترین افراد باشند.هیچ کس نمی تواند دوران نسبتا طولانی پرورش و تعلیم و تربیت کودک را در همه حال بدون هیچ مشکل و مسأله ای بگذراند.

به طور خلاصه مهم ترین اصلی را که پدر و مادر ها باید مد نظر داشته باشند این است که گاهی تغییر های بسیار کوچک هم در طرز تربیت فرزند اثرهای بزرگ و دایمی در روح و سرنوشت آن ها باقی می گذارد، که نتایج این اثرها به وضوح در شکل گیری شخصیت فرزندان در حال و آینده دیده خواهد شد.

در ادامه هفت اشتباه بزرگ پدران و مادران درتعلیم و تربین فرزندان ذکر می شود :
اشتباه اول: برآورده کردن تمام خواسته های فرزندان

اینکه فرزند خود را لوس و ننر بار آورید و آنچه را که می خواهد ولو غیر منطقی و نداشتن احتیاج به آن، برایش فراهم کنید اولین و بدترین راه تعلیم و تربیت است.

فرزندان پدر و مادرهایی که بچه های خود را عادت می دهند برای هر کار خوب پاداش بگیرند،افرادی می شوند که هرکاری بکنند انتظار دارند کسی از آنها تعریف و تمجید کند و اگر پاداشی در کار نباشد اصلا کار را انجام نمی دهند.

از طرفی بچه هایی که کمی باید برای به دست آوردن چیزی و یا انجام کاری ، از خود کوشش و تلاش نشان دهند و یا حتی سختی بیشتری تحمل کنند در بزرگی آدم های بهتری خواهند شد.

هفت اشتباه بزرگ پدران و مادران در تعلیم و تربیت کودکان

چه باید کرد؟

۱- مشکل اصلی را دریابید؛ متوجه باشید که در بسیاری از موارد اشکال در پدر و مادر و طرز تربیت و رفتار آنها می باشد نه در کودک.

۲- برای بچه های خود قانون و حد وحدود قائل شوید.

۳- برای بچه هایتان همه کار را انجام ندهید، اجازه دهید که آنها مسوول بسیاری از کارهای روزانه خود مانند تمیز کردن اتاق ، بردن ظرف کثیف به آشپزخانه و …بشود.

۴- اجازه ندهید که بچه هایتان خانه شما را اداره کنند و خواسته آنها حاکم بر زندگی و خواسته های شما بشود.

۵- اجازه ندهید که بچه ها به شما وابسته بشوند.

۶- به بچه هایتان یاد دهید که برای به دست آوردن هر چیزی کوشش کنند، زحمت بکشند، صبرکنند و منتظر پاداش نباشند.

۷- هروقت گرفتار مشکلی می شوند بلافاصله آنها را نجات ندهید، سعی کنید که خودشان یاد بگیرند چگونه مشکلاتشان را حل کنند و از عهده آنها برآیند.

 

منبع کتاب هفت اشتباه بزرگ پدران و مادران در تعلیم و تربیت کودکان نوشته: دکتر جان سی فریل، لیندا دی فریل

نظرات بسته شده است.