اهمیت شادی و نشاط در محیط کاری

چگونه میزان شادی و نشاط را در محیط کار خودتان بسنجید؟

محیط کار را می‌توان به عنوان محیط زندگی دوم افراد نامگذاری کرد که باید از نظر امنیت روانی، جسمانی و حفظ آرامش تأمین باشد.

با نشاط بودن در محیط کار چیزی فراتر از لطیفه گفتن و یا رفتار خنده دار داشتن است. حضور کارمندان شاد و دارای روحیه مثبت در یک سازمان، شرکت یا تیم کاری نقش مهمی در رشد و موفقیت بیشتر فرد و سازمان ایفا می کند.

شادابی و نشاط کارمندان و کارکنان تأثیر بسزایی در کارایی، خلاقیت و نوآوری و رضایت شغلی آن ها داشته و صد البته ثبات شغلی و وفاداری کارکنان را افزایش خواهد داد.

امروزه یک محیط کاری سالم، محیطی است که به همان اندازه که به کار و بهره وری اهمیت می دهد، به سلامت روانی و جسمی کارکنان توجه دارد. با سلامت افراد، سلامت محیط و سازمان تضمین خواهد شد و سازمان سالم می تواند از بهره وری، توانمندی و کارایی لازم برای مواجهه با دنیای توأم با رقابت برخوردار شود.

 

شادمانی از اجزای زیر تشکیل شده است:

۱-         خشنودی از زندگی

۲-         خلق و هیجانات مثبت و خوشایند

۳-         نبود خلق و هیجانات منفی

اهمیت شادی و نشاط در محیط کار

 

چگونه میزان شادی و نشاط را در محیط کار خودتان بسنجید؟

 

به سؤالات زیر پاسخ دهید.

 • آیا معمولاً کارکنان را در حال لبخند زدن و یا خندیدن می‌بینید؟
 • وقتی اتفاق جالب و خنده داری می افتد، کارکنان می‌ایستند تا از آن لذت ببرند؟
 • آیا سازمان شما حداقل یک بار در ماه برنامه‌های تفریحی دارد؟
 • آیا امکاناتی (مثل انواع بازی) در محیط کار وجود دارد که کارکنان در زمان استراحت استفاده کنند؟
 • آیا مدیران سازمان معمولاً صورتی خندان و رویکردی خوشبینانه به مسائل دارند؟

 

اگر پاسخ شما به حتی دو مورد از این موارد هم منفی ست، محیط کاری شما محیطی ناراحت و جدی بوده که بدون اینکه خبر داشته باشید در حال ایجاد تأثیرات منفی بر روی کارکنان و محیط است.

اهمیت شادی و نشاط در محیط کار

 

چرا شادی و نشاط در محیط کاری؟!

 1. افراد شاد با دیگران بهتر کار می کنند.

افراد شاد و سرزنده تاثیر مثبتی بر اطرافیان خود می گذارند و می توانند پیوند های نزدیک تری با دیگران در محیط کار برقرار کنند و این یعنی کار گروهی بهتر، بهبود روابط بین کارمندان و مدیران، افزایش رضایت مندی مشتریان و ارباب رجوع و سرانجام افزایش فروش محصولات و خدمات.

 1. افراد شاد، خلاق تر هستند.

بهترین راه برای خلق ایده های نو و بهبود و ارتقای بهره وری، همان شاد بودن در محل کار است. هنگامی که یک محیط شاد و مملو از عشق به کار بر یک شرکت حاکم باشد، ایده های مبتکرانه و نوآورانه در آنجا موج خواهد زد و زمینه مساعدی برای افزایش انعطاف پذیری، مسؤولیت پذیری و تفکر خلاق به وجود می آید و تمام این فرآیند های مثبت تا مدت ها در درون شرکت جاری خواهند بود.

 1. افراد شاد به جای شکایت کردن از مشکلات، آنها را حل می کنند .

هنگامی که کسی کار خود را دوست نداشته باشد و از انجام دادن آن لذت نبرد، همیشه از کاه کوه می سازد و به جای تلاش برای حل مشکل، از وجود آن اظهار شکایت و نارضایتی می کند و به اصطلاح عامیانه «همیشه غر می زند»، در حالی که یک کارمند شاد و علاقه مند، همیشه در پی حل مشکل و رفع موانع موجود است.

 1. افراد شاد، انرژی بیشتری دارند.

افراد شاد همیشه با انرژی و انگیزه بیشتری کار می کنند و همین مسأله بر میزان بهره وری و بازدهی آنها می افزاید.

 1. افراد شاد، خوش بین تر هستند.

افراد شاد و پرنشاط، روحیه ای مثبت تر دارند، دیدگاه آن ها به مسایل خوشبینانه تر است و آینده را روشن تر می بینند. تجربه ثابت کرده است که موفقیت و بهره وری بیشتر در کار، در گرو داشتن روحیه مثبت اندیشی و خوش بینی، چه برای مدیران و چه برای کارکنان خواهد بود.

اهمیت شادی و نشاط در محیط کار

 1. افراد شاد، انگیزه بیشتری برای کارکردن دارند.

انگیزه بیشتر و قوی تر یعنی بهره وری و کارآمدی بیشتر و بهترین و مطمئن ترین راه برای افزایش انگیزه کارکنان، شاد کردن آنها در محیط کار وعلاقه مند ساختن آنها نسبت به کاری که می کنند، است. این شادی است که انگیزه می آورد و همه را به حرکت وا می دارد.

 1. افراد شاد کمتر بیمار می شوند.

بیمار شدن، دشمن بهره وری است و مهم ترین عامل در بیمار شدن پی در پی کارکنان، نه عوامل بهداشتی و ارگانیک، بلکه بی علاقگی و نگرانی نسبت به کار است. یک بررسی در مورد کارکنان و کارمندان نشان داده است آن دسته از افرادی که شغلشان را دوست ندارند و در محیط کارشان احساس شادی و لذت نمی کنند ، بیشتر دچار بیماری هایی چون سرطان و دیابت می شوند.

 1. افراد شاد، سریع تر و بهتر یاد می گیرند.

هنگامی که افراد، شاد و آسوده خاطر باشند، گنجایش و توانایی بیشتری برای یادگیری چیزهای جدید در محیط کار پیدا می کنند و همین مسأله بر میزان بهره وری آنها می افزاید.

 1. افراد شاد، نگران اشتباه کردن نیستند و در نتیجه کمتر اشتباه می کنند.

هنگامی که افراد، شاد و مثبت اندیش هستند، از احتمال بروز اشتباهات اتفاقی نمی هراسند و در صورت بروز چنین اشتباهاتی، به جای ناراحت شدن می کوشند از آنها درس بگیرند و به جای مسؤول دانستن دیگران به خاطر بروز اشتباهات، در پی حل مشکل و برطرف ساختن آن برمی آیند. چنین رویکردی موجب کاهش چشمگیر میزان اشتباهات و افزایش میل به آموختن و پند گرفتن از آنها در میان کارکنان خواهد شد.

 1. افراد شاد، تصمیمات بهتری می گیرند.

افرادی که در محیط کارشان، شاد و خوش بین نیستند، به طور دائم دچار بحران و ناتوانی در اتخاذ تصمیمات درست هستند. این دسته از افراد از کوته بینی و محدود نگری رنج می برند و قادر به مشاهده همه ابعاد قضیه نیستند و در نتیجه به اتخاذ تصمیمات کوتاه مدت و زودگذر بسنده می کنند اما افراد شاد و بلند نظر، به افق های دور دست می نگرند و تصمیماتی بهتر و آگاهانه تر می گیرند.

اهمیت شادی و نشاط در محیط کار

نقش دکوراسیون در افزایش انرژی و شادی در محیط کار

عوامل بسیار زیادی بر افزایش بهره وری در محیط کار تاثیر دارند که یکی از آن ها، دکوراسیون فضای کاری است.

امروزه با صنعتی شدن زندگی، متأسفانه بستری هموار برای ایجاد روزمرگی و افسردگی در همه ما فراهم شده است. به همین علت اگر خودمان دست به کار نشویم و سعی بر مقابله نداشته باشیم، خیلی زود در این مبارزه شکست خواهیم خورد. همچنین به دلیل ظهور شرکت‌های دانش بنیان توجه به حضور نسل جدیدی از شاغلین که از آن‌ها به عنوان متولدین نسل اینترنت یاد می‌شود، اهمیت زیادی پیدا کرده است.

برای این نسل محیط کار اهمیت زیادی دارد. در تأیید این ادعا می‌توان به اقدامات شرکت گوگل در طراحی محیط و فضای کاری اشاره کرد. مثلاً در شرکت گوگل، کارکنان محل کار خود را به شکل دل‌خواه چیدمان کرده، رنگ مورد علاقه‌شان را برای اتاق‌ها و تجهیزات اداری انتخاب می‌کنند، زمین فوتبال یا استخر و میز فوتبال‌دستی در ساختمان شرکت قرار داده شده تا کارمندان در زمان‌های استراحت از آن‌ها استفاده کنند یا حتی برای تردد بین واحدهای سازمانی، اسکوتر سوار شوند

اهمیت دکور در محیط کار

یکی از امورات مهمی که می توان به منظور جلوگیری از روزمرگی به آن پرداخت، صرف وقت، سلیقه و هزینه برای طراحی و دکوراسیون محیط کارمان است. قاعدتاً اکثر مردم بخش طویلی از روز را در محیط های کاری سپری می کنند و در صورتی که  به نظم و زیبایی آن بی توجه باشند، خیلی زود دچار رکود و یکنواختی خواهند شد؛ در صورتی که توجه به وسایل و نوع چیدمان آن ها می تواند تأثیر به سزایی بر افزایش بهره وری و انرژی در فضای کاری داشته باشد. انتخاب دکوراسیونی زیبا و منحصر به فرد برای محیط کار پرسنل، ضمن احترام به شخصیت و مؤثر دانستن آن ها، موجب افزایش بازدهی در شرکت خواهد شد که این بازدهی بیش از هر شخصی برای کارفرمایان مفید خواهد بود.

اهمیت دکور در محیط کار

از دیگر عوامل محیطی تأثیرگذار بر افزایش نشاط و شادی درمحیط کار، می توان به تأثیر رنگ ها در فضای اداری اشاره کرد. طبق تحقیقات انجام شده از سوی روانشناسان، رنگ ها تأثیرات خاص و ویژه ای بر راندمان کاری کارکنان دارند. نوع کار، سلیقه، روحیه، ارتباطات و فرهنگ کارکنان از عوامل تأثیر گذار و مهم در نحوه انتخاب رنگ دکوراسیون محیط اداری به حساب می آیند که باید به آن ها به خوبی دقت شود. عمدتاً رنگ های تند و گرم حس خواب آلودگی و کسالت را از کارمندان دور خواهد کرد و نشاط و انرژی را برای آن ها به ارمغان خواهد آورد؛ لذا می توان به منظور افزایش راندمان کاری در پرسنل خود، برای پارتیشن ها و دیوارها، رنگ های شاد و گرم استفاده کرد.

نظرات بسته شده است.