اشنوگل، سینمای فراموش شده

بررسی و تحلیل محتوایی فیلم سینمایی اشنوگل

لینک دانلود فیلم سینمایی اشنوگل از سایت آپارات
  روایتی غیرخطی ولی ساده، تدوینی موازی ولی گیرا و عامه فهم،و سمبولیسمی قابل فهم با نشانه­شناسی­های نسبتا مشهور داستان؛ فیلم را به اثری پربار ولی نه چندان پیچیده و رازآلود تبدیل کرده.

زن نماد عقیده و سرزمین، قطار نمادِ حرکت، و کهنگی و سکونش نشانی از سکون و درماندگی افراد در طریقت و سیر الی الله است.

نقد تحل و بررسی فیلم سینمایی اشنوگل

ناهید نجفی با روسری آبیش _باتوجه به اینکه در یونیفرم  زنان سازمان مجاهدین فقط روسری قرمز استفاده میشود _نمادی از جریان لیبرال سرمایه داری غربی و عقیده این طیف سیاسیست.سعیده نماد سرزمینیست که در چنگال دشمن بوده و جز به بهای خون آزاد نمیشود؛ و تا خون گرم برادر بر چهره­اش نمی شیند به آغوش دوست باز نمیگردد و اصالت خود را باز نمیابد.

و باز هم سعیده به نمایندگی از قشر شبه روشنفکر ساده­ لو و تحصیل کرده نه با زبان ایدئولژی و فلسفه و مباحثات سیاسی که با عاطفه و عشق به مادر، و با جمله یونس که«مادر دلتنگت بود.»ترغیب و تهییج به بازگشت می شود و با شهادت برادر کار تمام می شود؛ هر چند به بهایی سنگین، ولی با تحوّلی اثرگذار و ماندگار به سرزمین مادری باز میگردد.

نقد تحل و بررسی فیلم سینمایی اشنوگل

جالب آنکه قاتلِ حقیقیِ یونس(ناهید نجفی)در پس پرده و باظاهری بی گناه خانه ­نشین شده و در آسایش روزگار سپری می کند،گویی در تاریخ قاعده­ای تکرار شدنیست پرده­ نشینی و مظلوم­ نمایی این جریان سیاسی، ولی جریان چپ سوسیالیستی-که نماد آن قرمز و همرنگ روسری سعیده است-آشکارا در مظانِّ اتّهام بوده و هست و آشکارا هم جنایت می کند.

جریان راست لیبرال با ظاهری موجّه، در پس پرده و پشتِ سرِ سپرِ ارزان قیمتِ خود یعنی سوسیالیسم است؛ تا همچنان نقاب بر چهره، لبخند به لب و خنجر در آستین، تاثیرگذار و دور از آسیب باقی بماند. گویی این چینشِ ماهرانه اجزاءِ قصّه، استعاره ­ایست هنرمندانه از برخی وقایع تاریخی همچون اتّفاقاتِ جنگ اوّل جهانی و اقداماتِ خصمانه قدرت های سرمایه ­داری که در پس پرده ولی عمیق و تاثیرگذار بودند، امّا روس ها و سوسیالیست ها در نوک پیکان و بسیار آشکار و در عین حال سطحی تر خصم می ورزیدند و حتّی ملعبه روباه پیر نیز واقع می شدند.

 همچنین در جنگ تحمیلی و حضور شوروی در خلیج فارس(کشتی آنتوان چخوف) و ترک خلیج فارس پس از درگیریِ مختصری که رخ داد؛در مقابل آمریکا و انگلیس که بعد از روس ها با اسکورت نفتکش­ های کویت دشمنی خود را ثابت کردند پس از شکست در چندین نبرد دریایی هواپیمای مسافربری را مورد هدف قرار دادند.استعاره ­های اینچنینی در اشنوگل اشاره ­ایست به ماهیّت مکتبی دفاع مقدّس و خطّ بطلانیست بر تلقّی ملّیتی و نژادیِ این جنگ هشت ساله.  

نقد تحل و بررسی فیلم سینمایی اشنوگل

مظلومیّتِ یونس حتّی بعد از شهادت،یادآورِ مظلومیّتِ شهدایِ غوّاص و حمایتِ برخی خود روشنفکرپنداران و خود­عمّارپندارانِ است که ادّعای ضدّیتِ با خشونت داشته ولی با همین شعار فریبنده مدافع منافقین کوردلند، تا جائیکه در یکی دو سال اخیر برخی سیاسیون از اعدام اعضاء این گروهک منحوس ابراز ناراحتی کردند!! آنهم قصاص قاتلین سفّاک این گروه در سال۶۷ بعد از۷ سال جنایت علنی اعمّ از ترور و جاسوسی و بمبگذاری و دو سال بعد از شهادت مظلومانه شهدای غوّاص در کربلای۴ که توسّط این تشکیلات اهریمنی لو رفته بود.  

نقد تحل و بررسی فیلم سینمایی اشنوگل

دیگر کاراکتر حائز اهمیّت اشنوگل هازم مرزوق بعثیست که در کنار تروریست های تکفیری چند ملیّتی داعش در فلوجه به هلاکت رسیده، تا یادآوریی باشد بر ادامه جنگ عقیدتی در سالهای اخیر، ولی این بار بعثی ها با واسطه مجاهدین عراقی و در خاک خود و با رضایت ملّت عراق قصاص می شوند تا تأییدی دوباره باشند بر ردّ دشمنی دو ملّتِ ایران و عراق، همچنین همراهی راننده مرزوق با گروه تفحّص حتّی بدون قبول مبلغی پول یا هدیه از نیروهای امنیّتی خود گواه دیگریست بر پوچیِ توّهم دشمنی و عداوتِ این دو ملّت.
مشاهده صفحه تخصصی نقد فیلم : صفحه نقد فیلم در رسانه  تاپ تکست

نظرات بسته شده است.