از پوشک گرفتن و آموزش توالت رفتن

نکاتی در مورد تربیت جنسی کودکان

از پوشک گرفتن و آموزش توالت رفتن:

یکی از دغدغه های والدین از پوشک گرفتن کودک و آموزش توالت رفتن است. این مرحله یکی از حساس ترین و مهم ترین بخش های زندگی یک کودک است. متأسفانه بسیاری از مادر و پدرها ، ناخواسته و به علت ناآگاهی، بیشترین لطمات روانشناختی را در این برهه به کودک خود وارد می کنند.

اگر در فرایند آموزش توالت بی جهت عجله نشان دهید و زمان مناسب را بر اساس شرایط کودکتان انتخاب نکنید، او را با زور و فشار مجبور به یادگیری کنید، در صورت اشتباه یا کثیف کردن خودش، او را تنبیه و تحقیر کنید، به او احساس شرم دهید، و به طور خلاصه، آموزش توالت را طبق یک اصول درست پیش نبرید؛ متاسفانه پایه های احساس درمانده بودن و شکست خورده بودن را در کودکتان شکل داده اید.

کودک به این نتیجه می رسد که حتماً دچار نقص یا کمبودی هست، و نمی تواند کاری را درست انجام دهد. همه ی اینها می تواند منجر به افسردگی، اضطراب و کمبود عزت نفس در آینده شود و کودک احساس خوبی نسبت به بدن خودش و اندام جنسی اش نخواهد داشت. پیش بینی این پیامدها در روابط عاطفی و جنسی کودک در آینده کار سختی نخواهد بود.

از پوشک گرفتن و آموزش توالت رفتن

مطالب مرتبط
1 از 5
صبر و حوصله والدین در این مرحله بسیار مهم و موثر می باشد. در زمان هایی که کودک را به محل توالت هدایت می کنید، به او خاطر نشان کنید که اینجا یک محل خصوصی است و کسی نباید با تو داخل شود.

در ابتدای کار در داخل توالت و در کنار او بمانید تا بدون نگرانی کارش را انجام دهد اما روی خود را بر گردانید تا متوجه شود که شما به او نگاه نمی کنید. به مرور و در مراحل بعدی از محل توالت خارج شده و پشت در به انتظار او بمانید تا شما را برای کمک کردن و شستشو صدا نماید. این کار باعث تکرار و درونی شدن دو هدف اصلی از تربیت جنسی در کودک خواهد شد: لزوم حفاظت از اندام های خصوصی خود و درک مفهوم حریم شخصی.

از پوشک گرفتن و آموزش توالت رفتن

والدین در شستشوی فرزندان خود حتی قبل از آنکه بخواهند او را از پوشک بگیرند، باید دقت کافی را داشته باشند. توجه داشته باشید که شستشوی کودک تان به گونه ای نباشد که نواحی جنسی اش به ویژه آلت تناسلی اش تحریک شود.

در هنگام شستشوی اندام های جنسی کودک، از بازی کردن، نوازش و لمس بی مورد آنها خودداری نمایید. اگرچه همانطور که در قسمت های قبلی آموزش به دفعات تکرار شده است، کودک هیچ درک و احساس جنسی ندارد اما به علت تجمع اعصاب در نواحی تناسلی، از این کار لذت غیرجنسی خواهد برد.

همچنین بهتر است که ختنه نوزادان پسر در اولین فرصت و در روزهای اولیه تولدش انجام شود. البته برای اینکار حتما باید نظر پزشک متخصص نوزادان در نظر گرفته شود. بهترین زمان می تواند بین هفته اول تا چهارم تولد باشد تا آلت تناسلی نوزاد بیش از اندازه تحریک نشود.

نظرات بسته شده است.